saty-bezpecnostni-pas-interier-seat-zena-holka

Německý autoklub varuje před bezpečnostními pásy pro těhotné. Většina nadělá víc škody než užitku

Autor: Anina Russová - Zdroj: Německý autoklub ADAC - Foto: SEAT - 6. 12. 2023


Řada těhotných žen řeší, jak se v autě vzhledem k dítěti přepravovat bezpečněji. A bohužel si řada těhotných žen také myslí, že klasické bezpečnostní pásy pro dítě nejsou dobré a raději zvolí ty, které jsou firmami určené právě pro ně. Realita je ale taková, že bezpečnostní pásy pro těhotné jsou k ničemu a mohou nadělat víc škody než užitku. Oproti tomu klasický bezpečnostní pás je vhodný i pro těhotné.

Právě na tento druh bezpečnostních pásů se zaměřil německý autoklub ADAC, z jehož testů jasně vyplynulo, že žádný z testovaných pásů neposkytl matce, ale ani dítěti více bezpečí. Některé se navíc při nárazových testech poškodily.

Co je těhotenský pás?

Řada výrobců a prodejců popisuje těhotenský pás jako nepostradatelného pomocníka pro zachování bezpečnosti dítěte i matky. Ve skutečnosti je to buď adaptér nebo prodlužovat standardního pásu. Některé mohou vést i mezi nohama, jiné jen prodlužují klasický pás v autě. Při nákupu bezpečnostního pásu pro těhotné se můžete dočíst, že v případě nehody snižují stres dítěte. Ukazuje se ale, že je to spíše naopak.

Všechny testované adaptéry totiž při nárazu zhoršují obepnutí těla, a hlavně zadržení pánve. Kvůli tomu je pak více zatížen hrudník a zvýšil se tlak na břicho. A to je přesně opak toho, co výrobci pásů slibují. ADAC měřil tlaky a zrychlení, která jsou na břicho těhotných vyvíjena při nehodě a zjistil, že v porovnání s klasickými pásy vykazují ty pro těhotné až o 30 % horší výsledky. Krom toho má řada těchto pásů části z tvrdého plastu, dokonce i z kovu. A to vše zvyšuje možnost zranění matky, ale v některých případech i dítěte.

Klasické pásy bohatě stačí

Autoklub nechal různé těhotenské bezpečnostní pásy vyzkoušet několika těhotným ženám. Všechny se shodly na tom, že nijak výrazně nezvyšují pohodlí v autě. V závislosti na stupni těhotenství se nakonec testerky shodly, že kdyby byl klasický pás o 30 centimetrů delší, než bývá, bylo by to dostačující.

Jak ale autoklub upozorňuje, klasické bezpečnostní pásy jsou naprosto dostačující. Ovšem ve chvíli, kdy má žena k těhotenství navíc nadváhu, nebo sedá do auta v zimním oblečení, může ji být pás nepříjemný. Zdůraznil proto, že právě v zimních měsících by ženy neměly sedat do auta, především za volant, v tlustých svetrech nebo dokonce zimních bundách. To ale ostatně platí pro všechny řidiče.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru