saty-bezpecnostni-pas-interier-seat-zena-holka

Těhotenství neznamená ignorování bezpečnostních pásů. I pro těhotné je jejich použití naprosto klíčové

Autor: Anina Russová -  Foto: SEAT - 5. 5. 2023


Jedním z častých mýtů, který koluje mezi řidiči, respektive řidičkami, je ten, že těhotné ženy nemusí a neměly by používat bezpečnostní pásy. Řada odborníků ale varuje, že jde o omyl, který může stát život jak matky, tak dítěte.

Pás je potřeba zapnout správně

Mezi řidičkami se často mluví o tom, že těhotné mají ze zdravotních důvodů jakousi výjimku. Od kamarádky jsou dokonce slyšela, že bezpečnostní pás dítě ohrožuje a utiskuje. To je ale naprostá hloupost.

Pokud je bezpečnostní pás správně upevněn, nemá se co stát. Pásy naopak při správném použití chrání jak dítě, tak matku. Ramenní část pásu musí procházet přes hrudník, mezi prsy a nad břichem. Spodní část je potřeba vést co nejníže pod břichem. A to mimochodem platí i pro netěhotné. Pokud pás vede přes břicho, opravdu při nehodě může ublížit, někdy dokonce způsobit vnitřní zranění. U každého tedy pás musí vést co nejníže je to možné.  

Přečtěte si také:  Bezpečnostní pásy musíte mít při jízdě zapnuté, ale existuje i pár výjimek

Před nedávnem se na toto téma na twitteru rozpovídal i porodník a gynekolog Josef Pulkert, který mimo jiné zmínil: „Ženy mají obecně tendenci sedět za volantem výše a s volantem blízko sebe. Platí doporučení volantu minimálně 25 cm od břicha, tak abychom eliminovali jakýkoliv kontakt a náraz.“

Je potřeba si uvědomit, že pokud žena nepojede připoutaná, jde zcela zbytečně naproti vážným zraněním. „Silný náraz do břicha těhotné ženy může způsobit závažné porodnické komplikace: Předčasné odloučení placenty se pojí se silným krvácením, rychlou smrtí plodu a ohrožením života ženy. Dále může dojít k ruptuře (roztržení) dělohy se stejnými následky,“ popsal Pulkert.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *