Německý autoklub řidičům radí, aby méně jezdili. Mají tím pomoci snížit závislost na ruské ropě

Od Anina Russová | Zdroj: Německý autoklub ADAC - Foto: MDČR - 1. 5. 2022 0

Vzhledem k ruské okupaci Ukrajiny celá Evropa řeší, jak se k tomu postavit. Jak Rusko potrestat. A jednou z věcí je i snížení evropské závislosti na ruské ropě a plynu. Odstřižení těchto komodit od Ruska je velkým tématem i v Německu, kde k němu přispěl tamní autoklub ADAC, tedy obdoba našeho ÚAMK. Autoklub řidičům doporučil, aby ideálně přestali jezdit auty, využívali kola a snížili tak potřebu pohonných hmot. S velkým pochopením se ale nesetkal.

Přečtěte si také:  Řidiči by si měli dát pozor na to, kolik pohonných hmot převážejí. Nadlimitní množství může snadno propadnout státu

Ideálně jezdit co nejméně

ADAC ve svém prohlášení apelovalo na všechny řidiče, aby pokud možno jezdili co nejméně je to možné. „Závislost na ruské ropě je naprosto jasná. O to důležitější je její snížení. Každý jednotlivec k tomu může přispět,“ stojí v prohlášení. Ideální by podle ADAC bylo, aby lidé pokud možno moc neřídili a vyměnili auta třeba za kola. „Žádáme všechny, aby popřemýšleli o tom, zda se mohou obejít bez auta. Pokud máte dostupné MHD, měli byste jej využívat. Ostatní cesty je možné absolvovat pěšky nebo na kole,“ stojí také v prohlášení autoklubu ADAC.

S velkým pochopením se ale autoklub nesetkal, minimálně na twitteru, kde svůj status zveřejnil. Jeden z diskutujících připomíná autoklubu, že je řada lidí, kteří se prostě bez auta neobejdou, například vozíčkáři. Především s přihlédnutím k nim dotyčnému pak přišlo doporučení o používání kol jako absolutně nevhodné. Na to ADAC reagovalo tak, že tuto situaci sice chápe, ale ti, kteří musí jezdit, by pak měli změnit svůj styl jízdy tak, aby spotřebovávali co nejméně paliva.

Přečtěte si také:  Naštvaní řidiči napadali protestující aktivisty, kteří blokovali dopravu. Vše uklidnila až policie

Další z diskutujících pak ADAC vyčítá, že ignoruje používání moderních systémů, které by varovali řidiče pře kolonami a ti se jim tak nemohou včas vyhnout, čímž následně přispívají ke zbytečnému spalování pohonných hmot. Další pak přemýšlí o zrušení svého členství klubu, protože autoklub, který nabádá k nepoužívání aut je podle nich ztrácí svůj význam.