Zdroj: Pixbay

Německé ministerstvo dopravy přistoupilo k výrazné změně pokut a postihů za přestupky. Kdo z vás se tedy chystá k našemu sousedovi, měl by si dát dobrý pozor na to, jestli dodržuje všechna pravidla nařízená zákony. Nové postihy už prošly i přes horní komoru parlamentu, takže jejich zavedení do praxe prakticky už nic nebrání.

Novela zákona o přestupcích v silniční dopravě v prvé řadě výrazně zdražuje některé pokuty, ale zároveň má za úkol zvýhodňovat chodce, cyklisty, majitele elektromobilů či uživatele sdílených aut. Jak konkrétně? V plánu je zavádění speciálních cyklistických zón ve městech, kde by řidiči museli jezdit rychlostí maximálně 30 km/h. Jde o podobný koncept, jakým jsou pěší zóny.

Parkování sdílených aut bude oproti autům ve vlastnictví soukromých subjektů nebo běžných firem výrazně zvýhodněno, v některých případech bude i zdarma. Totéž se týká elektromobilů. Stejně tak budou sdílená auta a elektromobily zvýhodněny při vjezdech do center měst.

Cyklisty pak budou muset řidiči i ve městech povinně objíždět s odstupem nejméně 1,5 metru. Skútry a ostatní jednostopé dopravní prostředky bude navíc v určených místech zcela zakázáno předjíždět. Typicky půjde o místa, kde je silnice tak úzká, že by nebylo možné dodržet stanovený 1,5metrový odstup.

Přečtěte si také:  Kia odhaluje studii Concept EV9. Naznačuje podobu nového, čistě elektrického SUV

A co změny v pokutách? Tak například ostavení auta na chodníku nebo cyklostezce bude nově ohodnoceno pokutou ve výši 100 eur, tedy asi 2500 Kč. Kdo překročí rychlost v obci o více než 20 km/h, přijde na měsíc o řidičák. Zneužití záchranářské uličky pak vyjde na 320 eur, tedy asi 8000 Kč.

Žádné túrování v provozu

Před časem jsme vám říkali, že německá policie nemá moc pochopení pro upravená auta. Jde hlavně o výrazné polepy, které by mohly v řízení rušit ostatní. Vadí jim ale také zbytečné předvádění a túrování motorů či takzvané „autopózování“. Správný český překlad asi neexistuje, ale představte si to jako předvádění se s drahým, hlučným nebo jinak výrazným autem.

Za zbytečnou jízdu tam a zpět na jednom malém úseku, což je něco jako ta definice předvádění se, za zbytečné vypouštění zplodin do ovzduší a dělání hluku (při túrování) bude policie nově moci udělit pokutu v rozmezí 20 a 100 eur, tedy 500 – 2500 Kč.