Když se řekne „největší brzdy na světě“, to poslední, co by vás napadlo, by asi bylo SUV, že? Ovšem ty největší brzdy na světě, které se kdy na produkční auto dostaly, mají opravdu SUV a jsou rovnou dvě: Bentley Bentayga a Lamborghini Urus.

Bentley Bentayga je jedním z nejvýkonnějších SUV na trhu, do kapsy strčí i spoustu sportovních aut, vždyť se dokáže rozjet na 300 km/h. Je tedy důležité, aby se také tento téměř dvou a půl tunový kolos dal bezpečně zastavit. Podobné je to právě i u Lamborghini Urus. To sice není tak těžké, ale zase je ještě o něco rychlejší.

A právě tato dvě SUV se mohou pyšnit tím, že mají dosud největší brzdy, kterými se může pochlubit produkční vůz. Jde o přední brzdy kombinující karbon-keramické kotouče s opravdu obřím průměrem 440 mm a tloušťkou 40 mm s desetipístkovými třmeny. Průměr kotoučů odpovídá velikosti 17″ disku. Tak velká nemá spousta jiných řidičů ani kola na svém autě…

Zatímco Lamborghini Urus má tyto brzdy v základu, v případě Bentley jde o příplatkový prvek výbavy, který se do ceníku dostal počátkem letošního roku. Standardně má Bentayga vpředu brzdové kotouče o průměru 400 mm, vzadu pak 370 mm. V obou případech jde o ocelové kotouče s vnitřním chlazením. 

Majestátním předním brzdám odpovídají také ty zadní, které jsou sice o něco menší, ale stále hodně velké. Zadní kotouče totiž nesou rozměry 370 x 30 mm.