test-2021-porsche_macan- (2)

Rozhlédli jste se někdy kolem sebe na silnicích? Schválně, jaké barvy nejčastěji vídáte? Většinou to bývá variace bílých, šedých a černých. Pár odvážlivců občas sáhne po červené nebo modré, ale jinak je to padesát odstínů nudy. Nemyslete si ale, že to tak vypadá jen u nás. Dle nejaktuálnějšího průzkumu Axalta Global Automotive Color Popularity Report to velmi podobně vypadá po celém světě.

V Evropě vede jiná barva než ve světě

Průzkum mimo jiné zmiňuje, že až pro 88 % všech, kteří vybírají nové auto, je barva velmi důležitá. Přesto jsou žebříčky oblíbenosti jednotlivých barev poměrně nudné. 27 % evropských aut je šedých a 23 % je bílých. Perleťovou bílou má jen 4 % řidičů, zbytek zvolil pastelovou. Na třetím místě se umístila černá barva, kterou zvolilo 22 % řidičů. Celkem dobře si vedla i modrá, pro níž se rozhodlo 11 % řidičů.

Přečtěte si také:  Tato auta spatřila světlo světa jen v jedné jediné barvě. Jsou to legendární sporťáky i italské supersporty

Ve světě ale vede jiná než šedá. V Americe, Rusku, ale i Africe a Asii se na prvním místě poměrně drtivě (v Asii dokonce 45 %) drží bílá barva. V Rusku a v Africe pak převládá pastelová, v Americe perleťová. O druhou příčku se pak ve světě různě dělí stříbrná, černá a šedá.

A co třeba červená? Ta je ve světě většinou až ke konci žebříčku se zhruba pěti procenty. Shodně pak na celém světě totálně propadla oranžová barva a další podobně výrazné, které si pro sebe utrhly průměrně procento.

Přečtěte si také:  Jak klesá cena auta podle jeho barvy? Nejméně je to u žlutých aut

Vedou bílá SUV

Pokud zůstaneme v Evropě, pak je jisté, že majitelé dostupných SUV se nejčastěji přiklánějí k bílé barvě. Ti, kteří si vybrali luxusní SUV zase preferují černou. Sportovně založená auta, MPV a sedany pak jezdí nejvíce v šedém zastoupení.

3 komentáře

  1. Pokud chcete svou barvu , tak jedině fólie. Vyjde i levněji než lak a navíc je to vratné. Kdykoli zpět původní lak !

  2. Asi nezáleží jen na statistikách.
    Např. já mám rád zelenou, ale je problém najít zelenou na autech. Takže přesto, že mám rád zelenou mám ve svém životě teprve druhé auto v zelené, a to ještě není zelená, kterou bych si představoval. Přitom včetně služebních jsem vlastnil nebo soukromě provozoval celkem 14 aut. To s modrými už je to lepší, celkem 3.

    Další významná skutečnost je, že zelená nemusí být vždy zařazena mezi zelené, např. moje první zelené auto mělo v servisní knížce napsáno modrozelená petrolejová a v technickém průkazu zelená pastel.

    Takže když výrobci neumí nabídnout správné barvy, těžko pak mezi nimi zákazníci hledají. Při koupi ojetiny jako v mém případě je to ještě o mnoho horší. Zde vybíráte předně podle technického stavu a barva je téměř na posledním místě.

    Takže pokud je v autobazarech nejvíce stříbrných metalíz, máte 50% šanci přivézt si domů auto ve stříbrné i kdyby jste jeli pro zelené či modré.

Přidat komentář