SKODA-Yeti-a-Yeti-Outdoor

Průměrné ceny ojetin meziročně stabilně rostou. Přesto jsou rozdíly v cenách ojetých vozů mezi jednotlivými kraji značné. I to byl důvod, proč provedl autobazar Auto ESA společně se společností AutoDetect průzkum cen a stáří nabízených ojetých škodovek na českém trhu za první pololetí 2018.

Podle tohoto průzkumu lze nejlevnější ojeté škodovky koupit překvapivě v Praze, nejvyšší ceny jsou naopak v Plzeňském kraji. Ale pozor, jde pouze o průměrné ceny vypočítané na průřezu všech modelů a roků výroby. Například u modelu Škoda Yeti z roku 2013 je všechno úplně jinak.

Budeme-li se dívat na cenový průměr všech ojetých škodovek na českém trhu ojetin, pak nejlevnější jsou opravdu v Praze. Budeme-li však segmentovat a podíváme-li se například na vozy Škoda Yeti 2,0TDi z roku 2013 s nájezdem 100 – 160 tis. km, zjistíme, že tento model je v Praze nebo v Plzni naopak jeden z nejdražších. Průměrná cena tohoto modelu je v Praze totiž 310 535 Kč, v Plzni 341 380 Kč, zatímco například v Ústeckém kraji je to pouze 249 633 Kč. Podle pražského autobazaru za tak vysokým cenovým rozdílem stojí především fakt, že ve velkých certifikovaných autobazarech a u značkových dealerů ve velkých městech jsou v nabídce pouze kvalitní vozy s prověřenou historií. Naopak v malých autobazarech a v soukromé inzerci se velmi často nacházejí vozy s nějakou právní nebo technickou vadou.

Nejstarší škodovky, v průřezu všech modelů, se pak podle tohoto průzkumu nabízejí v Praze (11 let), nejmladší potom v Plzeňském kraji (8 let). Nejvyšší kilometrový nájezd lze objevit u ojetých škodovek nabízených v Praze (158 951 km) nejméně potom u ojetin v Karlovarském kraji (144 076 km).