Jen před několika týdny se v rámci testování autonomního Volva společnosti Uber stala vážná nehoda, při níž toto auto srazilo člověka, jenž následně podlehl způsobeným zraněním. Vše se bohužel stalo v důsledku toho, že systémy autopilota vyhodnotily ženu jako falešně pozitivní překážku, tedy něco, jako letící igelitový sáček, a nereagovaly brzděním. Hodně tomu přispěl i fakt, že šlo o cyklistku, která měla na řídítkách opravdu umístěnou igelitovou tašku, která mohla systémy oklamat. Navíc vstoupila přímo před auto.

Otázka ale byla, proč nezasáhl člověk sedící v autě. Při takovém testování totiž ve všech samořiditelných autech sedí někdo, kdo kontroluje systémy auta a dává pozor na to, aby se právě taková nehoda nestala. Přeci jen jde stále jen o testovací vozy, nikoliv o plně funkční autopilot. V tomto případě byl v autě přítomen Rafael Vaquez, který ale dělal něco úplně jiného, než měl.

Podle vyšetřovatelů totiž Rafael jen chvíli po začátku své noční testovací jízdy začal na svém chytrém telefonu sledovat přenos pěvecké soutěže The Voice. Show začal sledovat 42 minut před nehodou a přestal přesně v době srážky. Původně přitom všem tvrdil, že ani vlastní ani služební telefon v ruce vůbec neměl. V autě prý jen hlídal systémy autopilota. Vyšetřovatel navíc tvrdí, že kdyby Rafael nesledoval začínající zpěváky, ženu by viděl a mohl reagovat a zabránit tak zbytečné smrtelné nehodě.