Redakce GTspirit.com měla jedinečnou šanci podívat se do továrny rodinné automobilky Morgan. Díky nim vám můžeme dnes nastínit, jak to v takové dílně vypadá a povíme si také něco málo z historie této klasické britské značky.

Morgan Motor Company je klasický britský výrobce sportovních automobilů, který sídlí v Malvern Link spadajícím do oblasti Worcestershire. To kdybyste se rozhodli vyrazit na výlet… 🙂

Tenhle rodinný podnik je dobře znám pro svou precizní práci při zpracování dřeva a hliníku pro své vozy. S více než stoletou tradicí nám tahle společnost může lehce představit historii výroby a stavby automobilů. Společnost Morgan byla založena v roce 1910 mužem s velice dlouhým jménem Harry Frederick Stanley Morgan. A jak poznamenal současný majitel společnosti a vnuk zakladatele, pan Charles Morgan, je to také jediná a poslední rodinná firma podobného charakteru na světě – a všichni doufají, že to tak i zůstane. Automobilka zaměstnává méně než 200 lidí a všichni hrdě prohlašují, že jsou součástí velké rodiny Morgan a jsou na to náležitě pyšní. To je také typicky britské. 🙂 Těch pár zaměstnanců pošle každoročně do světa kolem 1 000 kusů automobilů.

Každý z těchto vozů je jedinečný a svým způsobem opravdu zvláštní. Vždyť, kdo může říct, že má doma ručně vyrobený vůz? Však také seznam čekatelů je pořádně dlouhý a čekací lhůta se pohybuje od jednoho roku do dvou let. Morgan je prostě a jednoduše auto pro „fajnšmekry“. Kdo jiný by v dnešní uspěchané době vydržel tak dlouho čekat?

Prohlídka továrny začíná v její historické části. Kde jinde by firma mohla doslova předvést svou rodinnou tradici, své zkušenosti z automobilového světa nebo svůj vlastní vývoj technologií od těch prvních doslova nejobyčejnějších až po ty dnešní nejmodernější? Firma si získala reputaci vlastně od začátku svého působení a to výrobou tříkolek s názvem Morgan Three-Wheeler. Jednoduchý design se postaral o velký úspěch a pan Morgan se tím zasloužil o velký krok vpřed v začátcích automobilismu. V té době tříkolky stavěl doma v dílně, ale protože obchody šly opravdu dobře, mohl si dovolit v roce 1913 koupit pozemek právě v Malvern Link, kde společnost Morgan sídlí dodnes.

První vozy, nebo tříkolky chcete-li,  byly buď dvou nebo čtyřmístné a byly něco jako kombinace kola, tříkolky a automobilu. Oficiálně však šly přihlásit pouze jako motocykly. První opravdový čtyřkolový automobil byl veřejnosti představen v roce 1936 a byl již v té době osazen čtyřválcovým motorem. Tříkolky, které firmu doslova proslavily, se v Anglii přestaly vyrábět v roce 1952. I když to dnes už zase není pravda…

To, čím je automobilka opravdu známá, je vzhled jejich vozů. Ono se toho na vzhledu totiž od roku 1936 moc nezměnilo a modely jako Plus 4, Plus 8 Aero si stále drží vzhled let dávno minulých a i přes to nebo možná právě proto jsou všechny tyto modely žádané na velké množství výstav po celém světě.

A protože s jídlem roste chuť, tak v roce 2011 firma znovu uvedla na trh oblíbené tříkolky. Vzhledem připomínají právě první počiny společnosti, ale pod kapotou najdete ty nejmodernější technologie. Aby ve vozech vše fungovalo opravdu na 100%, používá společnost některé komponenty například od automobilek BMW nebo Ford. Jde zejména o takové díly, jako kabelové svazky, převodovky ale třeba i motory.

I v současné době se ale při výrobě vozů stále používá kladivo, ohýbačka a hlavně lidská síla, trpělivost a přesnost. Je pravda, že výrobní haly byly obohaceny o několik strojů, které při výrobě zaměstnancům pomáhají, avšak každý ze zaměstnanců je opravdový profesionál a své řemeslo ovládá na té nejvyšší úrovni. Tohle prostě už nikde jinde nezažijete. Prohlídka areálu společnosti, a samozřejmě jejich vlastního muzea, je něco jako cestování v čase. Budovy postavené v roce 1913 jsou stále plně funkční a právě v jedné z nich je umístěno i muzeum firmy Morgan. A že je na co se dívat. Neskutečné množství dobových fotografií, dobových předmětů a především původních vozů vám prostě vezme dech.

Podívejte se na fotky nejen z továrny a nechte se na chvilku unést o pár let zpátky. Tahle firma to totiž umí. A je na to patřičně hrdá. 🙂

Zdroj: GTSpirit.com/-AR-