Řada lidí je na svém autě závislá. A když dojde k nehodě, po které je potřeba jej opravit, ocitá se najednou bez dopravního prostředku. Už dávno neplatí, že by servisy zdarma nabízely náhradní vozidla. Ani výrobci to neumí zaručit. Možnost sjednat si zápůjčku náhradního vozidla sice zpravidla máte, jde ale o placenou službu. K tomu, abyste dostali náhradní vůz zdarma pak pomůže jen dobré pojištění.
Nejjednodušší cestou, jak se dostat k náhradnímu vozidlu, je ta, kdy je placeno z pojistky toho, kdo vás naboural, tedy po nezaviněné nehodě. S požadavkem na zapůjčení auta je nutné se obrátit na pojišťovnu řidiče, který nehodu způsobil. Je ale možné, že budete muset dokládat, že auto opravdu potřebujete. Zároveň je otázkou, zda budete mít náhradní vozidlo v takovém případě zdarma po celou dobu opravy. „Standardně totiž bývá zapůjčení náhradního vozu limitované časově maximálním počtem dnů a také finančně, tedy maximálními náklady spojenými s půjčovným vozu. Podle odborníků se za maximální délku půjčovného považuje obvyklá doba opravy podle příslušných časových norem výrobce. Vždy se proto předem informujte o časových možnostech opravy v servisu a o lhůtách u své pojišťovny,“ vysvětlují specialisté z pojišťovacího srovnávače klik.cz.
Za určitých podmínek ale můžete mít náhradní vozidlo zapůjčené i ve chvíli, kdy se vám to vaše jen rozbije, dojde ke střetu se zvěří, auto vám ukradnou nebo naopak nehodu způsobíte vy. K tomu je ale potřeba odpovídající pojistka. Standardně bývá tato možnost součástí havarijního pojištění nebo v rámci připojištění k povinnému ručení. Nezapomeňte ale, že případná zápůjčka se přesně řídí tím, co máte ve smlouvě.
I přes sebelepší pojistku může pojišťovna odmítnout škodu uhradit. Vysvětlíme, kdy k tomu dochází
„Na náhradní vozidlo byste měli mít nárok i v případě, že se vám porouchal automobil během záruční doby. Náhradní vůz by vám měl zdarma zajistit prodejce, a to až do doby, než bude váš vůz opravený. V přiměřené lhůtě vám většina pojišťoven uhradí náhradní vozidlo i v případě nezaviněné škody, která vedla k totální škodě. Každá pojišťovna si však v případě totální škody stanovuje vlastní podmínky a lhůty, takže je třeba se seznámit s podmínkami konkrétní pojišťovny,“ vysvětluje klik.cz.