RSD-stavba_dalnice

Na vznikající dálnici D55 budou unikátní sítě, ochrání zvířata i řidiče

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: ČTK - Ilustrační foto: ŘSD - 28. 2. 2024


Na mnoha místech Zlínského a Jihomoravského kraje od Babic až po Bzenec už se rýsuje budoucí dálnice D55 včetně asfaltových pruhů a mostů. Mezi Starým Městem a Moravským Pískem stavba prochází mimořádně nestabilním písčitým podložím, a proto musí být mosty zakládány na ražených pilotech místo běžných vrtaných.

„Celkem ten úsek bude mít 21,5 kilometru a předpokládám zprovoznění v prosinci letošního roku,“ řekl za Ředitelství silnic a dálnic ČR Břetislav Zapletal.

Ředitelství silnic a dálnic spolu se zhotovitelem muselo na nově budované dálnici vybudovat několik zařízení na ochranu zvěře. Kromě ekoduktu, kterým budou zvířata dálnici podcházet, jsou to i speciální sítě na ochranu ptactva a netopýrů. Nacházejí se tu totiž rybníky, kde mnoho ptačích druhů hnízdí. „Tato stavba D55 prochází významným hnízdištěm ptactva a netopýrů včetně břehule říční. Máme tu tři úseky bariér v celkové délce 500 metrů,“ vysvětlil Jiří Vinklárek ze společnosti Skanska.

Sítě budou průchozí. Budou ale osazeny reflexními plíšky, které ptáky a netopýry odradí od průletu, a to jak ve dne, tak v noci. Jedná se o unikátní technické řešení, jaké dosud nebylo použito nikde jinde v České republice, ale jsou s ním zkušenosti ze zahraničí.

„Nejen ty sítě, ale i to prostředí jsme zachovali podle požadavků životního prostředí, aby ta dálnice přesně podle protokolu EIA měla minimální dopad na životní prostředí,“ uklidňuje Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR

Minimální dopad má stavba i na dopravu po silnicích I/24, II/427 a I/55, které křižuje. Řidiči se na celém úseku prakticky vůbec nezdrží, a to ani při dokončování dálnice.

„Do konce stavby a jejího zprůjezdnění nebudou zásadní omezení dopravy v souběhu této komunikace. Pouze v místě přepojení a napojení dálničních úseků a ramp, ale jenom to provoz zpomalí a nebude odkláněn mimo trasy,“ uzavřel Jiří Vinklárek.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru