bmw_m4_driftbrothers

Na start evropského šampionátu Drift Masters se postaví dvě nová BMW M4 Competition s výkonem přes tisíc koní

Od Josef Pelikán | Zdroj a foto: BMW - Tisková zpráva - 19. 6. 2021


Dva nové modely BMW M4 Competition, které řídí Red Bull Driftbrothers, jsou nyní připraveny na závody. Bratři Elias (35) a Johannes Hountondji (40) s podporou BMW M GmbH dokončili přestavbu a přípravu svých nových vozů na sezonu 2021 pro evropský šampionát Drift Masters. Ve dnech 10. a 11. července při zahájení seriálu v rakouském Greinbachu se Driftbrothers poprvé postaví s vozem BMW M4 Competition na startovní rošt.

„Jsem hluboce ohromen tím, co se Red Bull Driftbrothers podařilo z našich vozů dostat, a přeji oběma na začátku sezony mnoho úspěchů. Výsledek jejich práce také ukazuje, jak dobrým základem pro využití v motorsportu BMW M4 Competition je. Od počátku vývoje jsme sériové vozidlo navrhovali tak, aby tvořilo základ i pro naši závodní GT ikonu: BMW M4 GT3, které jsme oficiálně představili během 24hodinového závodu na Nürburgringu před téměř dvěma týdny,“ říká Markus Flasch, výkonný ředitel BMW M GmbH.

bmw_m4_driftbrothers-2

Elias a Johannes Hountondji oba modely BMW M4 Competition komplexně upravili, aby je přizpůsobili speciálním požadavkům driftování. Zdvojnásobili maximální výkon řadového šestiválce BMW M4 Competition na 1050 koní a zvýšili maximální točivý moment na téměř 1300 Nm, což je pro driftování naprosto zásadní. Elias Hountondji hovoří s obdivem o obrovském potenciálu sériového motoru. „Svou podstatou je to takříkajíc pravý závodní motor v silničním voze. Když se podíváte na jednotlivé komponenty tohoto motoru, je zřejmé, že mnoho inženýrů věnovalo spoustu úsilí vytvoření optimální konstrukce pro opravdu intenzivní používání,“ říká mladší z obou bratrů Driftbrothers. Pro dosažení tak masivního zvýšení výkonu instalovali bratři kromě jiného do vozu obzvláště účinný chladicí okruh, jehož součástí je druhý chladič v zadní části.

Kromě toho byla rozsáhle upravena aerodynamika, které byla přizpůsobena driftování. Driftbrothers využili při úpravách své vlastní zkušenosti, ale současně se spoléhali také na odborné znalosti inženýrů BMW. Prakticky všechny nově navržené aerodynamické komponenty byly vyrobeny výhradně v prototypové dílně BMW M. „Spolupráce s odborníky z oddělení designu a konstrukce prototypů pro nás byla velkou ctí. S jejich pomocí se nám podařilo dokonale realizovat naše nápady,“ říká Johannes Hountondji.

Například BMW M4 Competition od Driftbrothers bylo vybaveno novou maskou chladiče BMW ve tvaru ledvinek, která přináší více vzduchu do motorového prostoru.

Kromě toho byla z karbonu vyrobena nová odtrhová hrana na víku zavazadlového prostoru, krajní kryty difuzoru a nástavce bočních prahů z nabídky M Performance Parts. Ty byly doplněny tzv. winglety, které zlepšují proudění vzduchu přicházejícího od předního splitteru přes přední kola a usměrňují jej k zadním kolům. Pokud by to bylo v průběhu sezony potřeba, bude možné vyrobit také vzduchový nástavec na kapotu.

bmw_m4_driftbrothers-1

Po zahájení sezony v Rakousku se Red Bull Driftbrothers zúčastní dalších tří kol evropského šampionátu Drift Masters. Druhé a třetí kolo se uskuteční 30. a 31. srpna v Rize (LAT), finále sezony pak 4. a 5. října v gruzínském Tbilisi.

Red Bull Driftbrothers se evropského šampionátu Drift Masters účastní od roku 2018. Této série se účastní 45 pozvaných nejlepších jezdců z Evropy, USA a Středního východu. Elias a Johannes Hountondji patří již několik let mezi špičku na driftovací scéně a kromě jiných úspěchů se v roce 2017 stali mistrem a vicemistrem King of Europe. V letech 2016 a 2017 zde získali také týmový titul. Letos se navíc bratři objeví jako hosté během závodů MotoGP na Sachsenringu v Německu a rakouském Red Bull Ringu, a na Red Bull Ringu také během Velké ceny Rakouska formule 1.