skoda-prototyp-130-lr-evo

Pokud máte rádi motorsport a rally obzvlášť, jistě velmi dobře znáte závodní speciál Škoda 130 LR. A co tak ještě ostřejší verzi 130 LR Evo? Tu máte možnost si pořídit, cena ale rozhodně není lidová!

Pokud byste závodní speciál Škoda 130 LR Evo přeci jen neznali, pak vězte, že šlo o auto, které se mělo postavit na start závodů Group S, tedy vozů skupiny S. Ty měly nahradit epickou Group B. Na tuto soutěž se ale nakonec bohužel nikdy nedostalo.

Pravidla skupiny S se lišila. Například už nebylo nutné vyrobit 200 kusů (takřka) totožného sériového modelu, ale stačilo jich pouhých 10! Jeden takový automobil připravovalo i AZNP Mladá Boleslav, tedy dnešní Škoda Auto. Šlo právě o zmiňované 130 LR Evo.

Tento závodní automobil se vyznačuje rozšířenými blatníky a důkladně poladěnou technikou. Vůz na prodej má výkon motoru zvýšený až na 140 koní, což je při hmotnosti pouhých 750 kg velmi slušná hodnota!

Historie auta je velmi zajímavá. Je to jeden z pouhých dvou existujících kusů. Tento vůz koupili od závodníka Václava Farka bratři Dezider a Miroslav Krajčovičovi. Oba dva jsou automechanici, takže ihned po koupi auto rozebrali a kompletně opravili. Auto dostalo úplně novou elektriku, blatníky, vyměněna byla za bezpečnostní palivová nádrž a do interiéru se dostaly jiné závodní sedačky.

Inzerát se už před časem objevil například na Slovensku a píše se v něm: „Predám tento unikátny originálny automobil,pripravovaný v ŠKODE AZNP pre zamietnutú skupinu S,do MS v rally.Som majitelom tohoto auta od roku 1991 a osobne za to ručim že všetky súčiasky na aute sú pôvodné.Auto je veľmi zachovalé,lebo technický komisári hneď po prvom uspechu zistili že auto nemá homologáciu a viac ho na preteky nepustili…“

Vůz, který je nyní na prodej, si užil roků závodění, ale u současných majitelů už se dalších nedožije. Majitelé za něj ale chtějí poměrně dost peněz. Cenovku si stanovili na 499 000 eur, tedy téměř 13,5 milionu Kč.