parkování - modré zóny

Modré parkovací zóny neznamenají zákaz pro nerezidenty. Parkovaní v nich ale má svá pravidla

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy - Foto: Praha 4- 6. 2. 2025


Pro řadu řidičů mohou být pražské parkovací zóny hodně matoucí. Hlavně pro ty, kteří do města jedou jednou za čas a jen potřebují zaparkovat. Ti, kteří nevyužijí parkovací domy na krajích metropole, se ale modrých zón nemusí bát. Jen nesmí zapomenout zaplatit za parkování a respektovat maximální dobu parkování.

Sice rezidentská, ale i pro všechny

Modré parkovací zóny jsou stále rozšířenější a mají zajistit, aby rezidenti měli kde parkovat. Realita je ale bohužel taková, že aut je stále víc a rostou, ovšem parkovacích míst je pořád stejně, tedy málo. Modrá zóna umožňuje neomezené parkování pro obyvatele s trvalým pobytem, podnikatele nebo vlastníky nemovitostí s dlouhodobým parkovacím oprávněním pro příslušnou oblast parkovací zóny. Zároveň také umožňuje neomezené parkování pro elektromobily se značkou EL (vydanou v České republice) nebo oprávněním vydaným na základě posouzení Magistrátu hlavního města Prahy.

Pokud ovšem nepatříte ani do jedné ze zmíněných skupin, nezoufejte. V modrých zónách můžete zaparkovat také, ale v závislosti na tom, kde se nachází buď na jednu nebo maximálně tři hodiny. Jedna hodina je povolena v centru (pozor, třeba i na některých místech Prahy 5), tři hodny jsou v ostatních částech Prahy. I cena za hodinu parkování se liší v závislosti na lokalitě. Někde může jít o 40 Kč, jinde dokonce i o 80 Kč. Přesnou cenu vždy najdete buď v parkovací aplikaci nebo na parkovacím automatu, kde můžete parkování uhradit. Při úhradě parkování online se cena vypočítá automaticky po zadání místa parkování a doby parkování.

Praha prodlouží parkování zdarma pro elektromobily. Rada rozhodla, že výjimku nechá v platnosti do června

„V zónách najdete parkovací značky, které upřesňují provozní dobu, mimo vyznačenou dobu je parkování pro všechna vozidla bezplatné a časově neomezené. V jednotlivých městských částech nebo ulicích se může provozní doba lišit,“ doplňuje pak pražský magistrát.

Parkovat můžete i jinde

K modré zóně Praha disponuje také zónami fialovými. V těch platí stejná pravidla popsaná výše, ale parkování pro návštěvníky je možné až na 24 hodin. I toto smíšené parkování je samozřejmě placené. V zónách najdete parkovací značky, které upřesňují provozní dobu, mimo vyznačenou dobu je parkování pro všechna vozidla bezplatné. Není-li provozní doba na značkách uvedena, platí zde nonstop placený režim. V jednotlivých městských částech nebo ulicích se může provozní doba lišit.

Potkat ale můžete také oranžové zóny, nejčastěji v blízkosti nemocnic a úřadů. Neplatí zde dlouhodobé parkovací oprávnění, doba parkování je omezena, maximální povolenou dobu vždy najdete na dopravní značce. A i tato místa jsou placená.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru