2025-audi_rs3-facelift-rekord-nurburgring

Modernizované Audi RS 3 zajelo rekord na Nürburgringu. Na to, jak kolo zajede za čas 7:33,123, se podívejte ve videu

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Audi - 21. 6. 2024


Frank Stippler s předprodukčním modelem vylepšeného Audi RS 3 zajel nový rekord na Severní smyčce Nürburgringu. Závodní a vývojový jezdec Audi Sport zajel impozantní čas 7:33,123 minut, kterým překonal stávající nejrychlejší kolo v kategorii kompaktních vozů o více než pět sekund. Je to další důkaz toho, že špičkový model řady A3 je znovu nejrychlejším kompaktním vozem.

Nový rekord je zásluhou vylepšeného chování vozu v zatáčkách, které umožňuje využít hbitost vozu ještě dříve a s větší kontrolou. „Toto je klíč k tomuto úspěchu,“ vysvětluje Frank Stippler. „Díky jemnému doladění – včetně vektorování brzdného účinku – nová RS 3 ochotněji zatáčí v nájezdu do zatáčky, což umožní dřívější rotaci a lepší pozici pro akceleraci z vrcholu zatáčky. Výsledkem je potřeba menšího natočení volantu od vrcholu zatáčky k jejímu výjezdu, což vede k menšímu třecímu odporu a dřívější akceleraci, takže na navazující rovinky máte větší výjezdovou rychlost.“

Základem výjimečných jízdních vlastností je spolupráce rozdělovače točivého momentu, schopného zcela variabilně rozdělovat točivý moment mezi zadními koly, elektronický stabilizační systém, selektivní kontrola kroutícího momentu jednotlivých kol (vektorování brzdného účinku) a volitelné adaptivní sportovní tlumiče RS sport. Modulární řídící jednotka jízdní dynamiky nyní díky vylepšenému algoritmu spojuje ještě citlivěji data ze všech relevantních komponent pro podélnou dynamiku.

O sílu se stará legendární pětiválcový motor o výkonu 400 koní, dodávající maximální točitý moment 500 Nm. V kombinaci s polohladkými pneumatikami Pirelli P Zero Trofeo R, 19-ti palcovým keramickým brzdným systémem, RS sport odpružením s adaptivním nastavením a optimalizovaným nastavením podvozku umožňuje 2,5 litrový TFSI motor nové Audi RS 3 ještě emotivnější průjezd zatáčkami. Vše podtrhuje nezaměnitelný hluboký zvuk, který je výsledkem zážehové sekvence válců v pořadí 1-2-4-5-3.

Vylepšený sériový model Audi RS 3 bude možné objednávat od konce srpna 2024 a k prodejcům dorazí během října.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru