Mladý Rus je znechucen postojem Česka k soše Koněva, tak natřel Škodu Octavii na růžovo

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Army Volga/YouTube -  30. 6. 2020


Pokud pomineme koronavirus, bylo v posledních týdnech jedním z velkých témat, která se v Česku řešila, odstranění sochy maršála Koněva. Nebudeme se tu pouštět do politické či historické debaty. Nemá to smysl a jsme si jisti, že každý má na kauzu kolem té sochy, a nakonec i historie svůj vlastní názor.

Zajímavé ale je, že ačkoliv se celý případ poničení a nakonec odstranění sochy týká především České republiky, rozdmýchal velké vášně i v Rusku. Politici se tam dohadují nebo dokonce vyhrožují a našel se dokonce jeden mladý muž, kterého dohady kolem sochy tak rozzlobily, že se rozhodl to Česku, respektive Čechům pořádně ukázat. Otázkou ale je, jestli spíše nepobavil.

Dotyčný si na YouTube říká Army Volga a tipujeme, že mu bude maximálně lehce přes 30. Jeho naštvání se netýká jen sochy maršála, ale také odstranění slavného růžového tanku z pražského Smíchova. Ten byl na náměstí Kinských do roku 1991 umístěn jako památník osvobození Prahy Rudou armádou. V roce 1991 jej známý umělec David Černý přetřel na růžovo. Byl za to dokonce stíhán a růžová barva byla odstraněna. Zpět ji o chvíli později vrátila skupina poslanců a tanku, který byl mezi tím přesunut do Vojenského muzea Kbely, už zůstala. Jeho původní místo dnes zabírá fontána.

U pražské magistrály se objevila hýbající se socha Porsche. Je to dílo Davida Černého

A právě růžový tank a socha Koněva mladému youtuberovi nedají spát. Aby jasně ukázal, co si o Česku a o tom, kdo tuto zemi osvobodil a komu by tedy měla být vděčná, myslí, natřel na růžovo Škodu Octavia. Navíc se ve svém videu rozpovídal o tom, že Česko by obě sochy buď mělo vrátit na místo, nebo odevzdat Rusku. A poté, co si uvědomí, jak moc Rusko v naší zemi pomáhalo a zachraňovalo, budou obě „umělecká díla“ vrácena zpět.

Jak říkáme, názor si udělejte sami. Zajímavé jsou ovšem i komentáře pod jeho videem. Drtivá většina z nich s ním souhlasí, někteří chtějí všechny výrobky z Česka dostupné v Rusku, tedy především všechny škodovky, natírat na růžovo. Majitelé to prý pochopí. Jeden z komentujících pak píše, že jeho dědeček si po okupaci tehdejšího Československa přivezl domů jakousi Jawu. Prý ji vyveze z garáže a polije růžovou barvou, aby dal jasně najevo, co si o Česku myslí. No, k tomu snad ani není co dodat…

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *