Tomu, kdy a za jakých podmínek můžeme používat výstražné blinkry, se velmi podrobně věnuje zákon o silničním provozu. Z něj ovšem vyplývá, že mezi řidiči oblíbené děkování blinkry je nezákonné. Ministerstvo dopravy ovšem vysvětlilo, že právě u obyčejného poděkování druhému řidiči to s postihy tak horké nebude…
Zákon o silničním provozu, konkrétně paragraf 31 říká, že varovné blinkry, přesněji výstražná znamení, dáváme: „Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla. Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.“
Jenomže řidiči varovné blinkry používají jak v těchto případech, což je jedině dobře, tak i v situacích, které zákon nezmiňuje. Například ve chvíli, kdy třeba zaparkují tam, kde to není povoleno. Nebo když je jiný řidič třeba pustí z vedlejší, tak mu výstražnými blinkry poděkují. Zatímco první zmíněná situace na pokutu je, ta druhá podle resortu dopravy už spíše ne.
Nižší pokuta, ale jen někdy
V prvé řadě připomeňme, že s novelizací bodového systému přišlo snížení pokuty, kterou je možné za neoprávněné použití výstražných světel udělit. V současné době je maximální možný postih 1500 Kč.
A pak je tu ještě aspekt toho, jak moc škodlivé je poděkování jinému řidiči. Ministerstvo dopravy všechny slušné řidiče uklidňuje. „Nicméně je tu také otázka společenské škodlivosti. Pokud společenská škodlivost není shledána, o přestupek se nejedná. Je tedy na přístupu policie nebo obecní policie, jak se rozhodnou věc řešit,“ popsal resort.
Takže ano, čistě teoreticky můžete narazit na policistu, který to pokutou bude chtít řešit, ale vsadíme se, že se tak spíše nestane. A pokud ano, ještě vše můžete nechat projít správním řízením, kde by neměl být problém se obhájit.