mercedes-benz-blinkry-zelena

Mercedes-Benz bude používat nazelenalé světlo v blinkrech. Důvod je jednoduchý

Autor: Radim Plachý - Zdroj a foto: Mercedes-Benz - 23. 12. 2023


Automobilový svět se vyvíjí, funkce auta a jeho vybavení se mění a musí na to reagovat i okolí. I proto nyní Mercedes-Benz bude mít v blinkrech nejen oranžovou barvu, ale i nazelenalé světlo. Nebude jej ovšem využívat k blikání jako ukazatele směru, pro to si ponechá pořád oranžové, bude s ním upozorňovat na to, že auto jede s aktivovaným autonomním režimem Drive Pilot.

Autonomní auta jsou v Evropě stále ještě velmi výjimečná, omezují se prakticky jen na testovací kousky. Částečně autonomní vozidla už ale po silnicích jezdí a bude jich přibývat. Nejezdí zatím pořád zcela autonomně, ale na dálnicích jsou schopna jet, aniž by musel řidič držet ruce na volantu. Týká se to hlavně německých prémiových automobilek, Mercedes-Benz nevyjímaje.

A právě Mercedes-Benz se rozhodl, že ostatním řidičům dá vědět, že auto jeho značky využívá asistent autonomní jízdy Drive Pilot. Jde o systém autonomní jízdy úrovně 3, v rámci kterého se řidič nemusí řízení zcela a plně věnovat a držet ruce na volantu.

„Čím víc automatizovaných aut se bude po silnicích pohybovat, tím důležitější bude komunikace a interakce mezi nimi a okolím,“ řekl Markus Schäfer, šéf vývojového oddělení automobilky Mercedes-Benz. Zároveň dodal, že Mercedes-Benz tímto krokem opět stanovuje nové standardy v automobilovém světě a průmyslu.

Zelené světlo bylo zvoleno (dle směrnic SAE J313) zejména z toho důvodu, že si jej není tak jednoduché splést s jinými barvami na autech, protože zelená se vlastně na nic nepoužívá – s výjimkou semaforů, ale tam je za prvé jiná zelená a za druhé v úplně jiné výšce. I z psychologické a fyziologického hlediska tato barva vyšla jako ideální, protože neoslňuje a dá se na ni rychle zvyknout.

První model, který tuto funkci dostane, bude vlajková loď značky mezi elektromobily. Jako první bude nazelenalým světlem v blinkrech – v předních, zadních, ale i v zrcátkách, jak ukazují fotografie – vybaven Mercedes-Benz EQS.

mercedes-benz-blinkry-zelena-zrcatko

Z mercedesu do celého světa

Mercedes-Benz s tímto upozorňováním nazelenalou barvou v blinkrech začne, ale chce jej rozšířit do celého světa, samozřejmě včetně Ameriky i Číny. Zatím zelená světla do světlometů, respektive do blikačů povolilo automobilce domácí Německo.

Povolení má Mercedes-Benz i z Kalifornie. Ta tak učinila na dva roky v testovacím režimu, přičemž pak budou výsledky vyhodnoceny a bude se řešit, co a dál. Jinak to je v Nevadě. Tam se zelené světlo může už do aut od roku 2026 montovat sériově bez výjimky.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru