dalnice

Ministerstvo dopravy potvrdilo cenu dálničních známek na příští rok

Od Anina Russová | Zdroj: Ministerstvo dopravy - 26. 5. 2022 28

Už od doby, kdy na křeslo ministra vnitra po volbách usedl Martin Kupka (ODS) se mluví o zvýšení cen za dálniční známky. Důvodů pro to je hned několik. Dálniční síť je delší a ceny stagnují už řadu let. Resort dopravy ale potvrdil, že žádné zvýšení se v příštím roce konat nebude.

Řidiči tak stále mohou počítat s tím, že i v příštím roce vyjde roční elektronická dálniční známka na 1500 Kč, měsíční na 440 Kč a desetidenní na 310 Kč. Změnit by se ale mohl počet silnic, které budou zatíženy mýtným systémem. Především by mělo jít o předem vytipované úseky silnic prvních tříd, což by v konečném důsledku mohlo ulevit některým obcím a městům, přes které řidiči kamionů objíždí dálnice.

Přečtěte si také:  Česko bude muset zavést jednodenní dálniční známku. EU to chce po všech členských státech

Ovšem nejpozději v roce 2024 by mělo Česko, stejně jako ostatní členské státy EU, zavést také jednodenní dálniční známku. Ta by měla být cenově zastropovaná a měla by ulehčit transit jednotlivých zemí. V současné době je nutné si u nás, ale třeba i v Rakousku nebo Slovinsku, tedy v zemích vedoucích do Chorvatska, koupit několikadenní známku, což se nevyplatí.

Ačkoliv po tomto druhu známek řidiči v Česku volají už dlouho, resort se jim vždy bránil. Podle ministerstva dopravy by taková známka byla drahá na zavedení a ve finále by nebyla cenově o moc výhodnější než současná desetidenní. Nařízení ovšem vychází z EU a budou jej muset akceptovat všechny členské státy. Jedinou výjimku budou mít ty státy, které prokáží, že by takové zavedení nového zpoplatnění bylo finančně neúměrné s přihlédnutím k očekávaným ziskům.