dalnice-kolona-zacpa

Kdo by tu situaci neznal. Podíváte se do zpětného zrcátka a vše je v pořádku, podíváte se za pár sekund znovu a za sebou máte rozčíleného řidiče, který vám jede doslova na kufru. Děje se tak na okreskách, ve městech, ale i na dálnicích. Někteří to dělají proto, že jsou neohleduplní, pospíchají, jsou agresivní a někteří prostě jen proto, že mají pocit, že jim přece nikdo nebude překážet. Je to šílený zlozvyk, který je dokonce zakázán v zákonech, ale podle toho, co vidíme kolem sebe na silnicích, nikdo to neřeší. A to ani řidiči samotní, ale bohužel ani policie, která by měla takové chování, tedy nedodržení bezpečného rozestupu, pokutovat.

Ale jak jste jistě také všimli, policisté tento přestupek nijak výrazně neřeší. Tedy, taková je naše zkušenost. Pokud máte jinou a zažili jste někdy hlídku, která by nedodržení bezpečné záležitosti řešila, je to jedině dobře.

V současné době bezpečnou vzdálenost, kterou můžete odhadnout pomocí pravidla dvou sekund, kdy totožný bod na silnici minete o dvě sekundy později než auto před vámi, nedodržuje asi 30 % řidičů. Hrozí jim za to na místě buď „domluva“, nebo pokuta až do výše 2000 Kč, ve správním řízení pokuta v rozmezí 1500 až 2000 Kč a žádné trestné body.

To chce ale ministerstvo změnit a rovnou celkem razantně. Podle návrhu nebude „domluva“ možná, ale na místě budete moci dostat pokutu až do 2500 Kč. Větší změna přijde ve správním řízení, kde vám bude hrozit pokuta v rozmezí od 4000 do 10 000 Kč! K tomu pak úřady nově přidají 4 trestné body. Rázem se z tohoto přestupku stane jeden z těch velmi tvrdě trestaných.

Podle ministerstva si to díky těmto změnám notoričtí „lepiči“ rozmyslí. Bohužel se ale obáváme, že se na ministerstvu hrubě pletou. Nikdo si nic nerozmyslí, dokud na silnicích nebude vidět policie, kterak opravdu dohlíží na provoz a na dodržování zákonů. Do té doby se podle nás na chování některých řidičů nezmění vůbec nic. A na druhé straně by bylo také skvělé, kdyby policie začala hlídat bezdůvodnou jízdu v levém i středním jízdním pruhu…

Přečtěte si také:  Pozor na semafory monitorující průjezd na červenou. V Praze jich je dvacet

bezpecny rozestup