MINI ve snaze o zisk pátého po sobě jdoucího titulu na Rally Dakar vysílá do soutěže dvanáct posádek vozů MINI ALL4 Racing.

MINI-ALL4-Racing-rally-dakar-2016-01

Nenechte se zmást: Rally Dakar je královnou všech dálkových soutěží jednoduše proto, že se jedná o nejtěžší motoristický podnik na Zemi. Navzdory doslova děsivé reputaci této soutěže zde značka MINI dosáhla s vozem MINI ALL4 Racing čtyř po sobě jdoucích celkových vítězství (2012–2015). Nyní vyhlíží již pátou dominanci nad startovním polem pro rok 2016. První hozenou rukavicí všem účastníkům Rally Dakar 2016 je představení posádek závodních strojů MINI ALL4 Racing.

Od té doby, co se někdy kolem roku 1961 původní Mini v rukou Johna Coopera přetavila na rallyové speciály Mini Cooper 997, je jméno Mini neodmyslitelně spojováno s mezinárodní soutěžní scénou a samozřejmě také s vítěznými vavříny.

Dnes drží vítězný prapor MINI na poli světových dálkových soutěží úspěšný model MINI ALL4 Racing. Stejně jako originální Mini Cooper, značka MINI a její MINI ALL4 Racing se díky své neutuchající dominanci staly ikonami světových dálkových soutěží a šampionátů. Jednou z těchto soutěží je i dakarská rallye.

Dakarská rallye, dvoutýdenní vytrvalostní maraton soutěžních posádek a jejich týmů, považovaný za nejtěžší podnik ze všech dálkových soutěží, se opět stane svědkem nasazení týmů MINI a jejich závody prověřeného speciálu MINI ALL4 Racing.

Tým X-raid nasadí do následujícího ročníku Rally Dakar čtyři posádky. Ty tvoří ostřílení profesionální jezdci a navigátoři s reputací šampionů světa rallyového sportu – a všichni jsou odhodláni získat pro MINI pátý dakarský titul v řadě.

Obhajujícími šampióny jsou Nasser Al-Attiyah (QAT) a jeho dlouhodobý navigátor Mathieu Baumel (FRA), kteří na konci Rally Dakar 2015 vystoupali na nejvyšší pódiové umístění. Al-Attiyah říká: „Abyste vyhráli Dakar, potřebujete hodně štěstí, skvělý tým a výborného navigátora – a také na sobě musíte tvrdě pracovat. MINI ALL4 Racing je skvělé auto, protože už čtyřikrát dojelo první. Mým cílem je Dakar znovu vyhrát.“

Španělská hvězda Nani Roma je bývalý dakarský šampion, který zvítězil jak v kategorii automobilů, tak i motocyklů. Společně se spolujezdcem Alexem Harem jsou jejich zkušenosti obsáhlé a vpravdě ohromující. Kromě toho je Nani Roma znám pro svou lačnost po vítězství…

Přečtěte si také:  Formuli E opustí další velký tovární tým. Po Audi skončí i BMW

„Každý Dakar je něčím speciální,“ říká Roma. „Ani po dvaceti odjetých dakarských rallye vám nepřijde všední – pokaždé najdete něco zajímavého, ovšem až když vyhrajete, pak se teprve dostaví ten nepopsatelný okamžik.“

Argentinská dvojice Orlando Terranova a Bernardo „Ronnie“ Grau se v továrním týmu představí již potřetí a i tato posádka má s Dakarem obrovské zkušenosti, mezi něž patří 15 let závodění na motocyklu, s bugginami a samozřejmě s MINI ALL4 Racing.

„MINI ALL4 Racing je velmi odolné auto,“ říká Terranova. „Kvalita tohoto vozu je přímo neskutečná. Motor je úžasný – můžete být nejrychlejší v dunách, na otevřených prostranstvích a rovněž ve WRC sekcích, což je přesně to, v čem má MINI ALL4 Racing výhodu.“

Mikko Hirvonen (FIN) je bývalý pilot vozů kategorie WRC, jenž se kvůli své soutěživosti vrátil ze závodního důchodu, aby se mohl zúčastnit Dakaru s MINI ALL4 Racing. Hirvonenovým spolujezdcem bude na jeho prvním Dakaru uznávaný a velezkušený Michel Périn (F). Ve vztahu ke své první cestě na Dakar Hirvonen řekl: „Když mi MINI nabídlo možnost otestovat MINI ALL4 Racing u zkušeného týmu X-raid, pochopitelně jsem chtěl moc, ale opravdu moc uspět – Dakar je jednou z největších výzev, jakou můžete v automobilu zažít.“

Zbývajících osm posádek MINI ALL4 Racing, usilujících o stupně vítězů rallye Dakar 2016, se rekrutuje z řad soukromníků ze všech koutů planety. Členové smíšených posádek MINI ALL4 Racing pocházejí ze třinácti zemí světa, od Evropy, přes Jižní Ameriku až po Čínu, a potvrzují vysokou poptávku po prověřené spolehlivosti a výkonech MINI ALL4 Racing – což ostatně dokazuje Rally Dakar 2015, kde se v první pětce umístila hned čtveřice vozů MINI ALL4 Racing.

Harry Hunt z Velké Británie v průběhu roku 2015 prokazoval, že ač jde o nejmladšího pilota MINI ALL4 Racing ze všech, je vyspělým závodníkem. Jakožto soukromého jezdce a ambasadora MINI UK ho doplní navigátor Andreas Schultz z Německa. Toto spojení jasně demonstruje celosvětový věhlas MINI ALL4 Racing mezi vozy cross-country rallye a stejně jako s ostatními soukromníky, i s touto posádkou se musí počítat.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2021: Lopraise si v 10. etapě podržely Kamazy. Dva byly před ním, dva za ním

Dalším podobným soukromým dakarským týmem MINI ALL4 Racing je čínský Perfect China Health 100 Young Team. Přestože Čína má v cross-country rallye na MINI a jeho MINI ALL4 Racing vazby už z minula, Rally Dakar 2016 bude první dakarskou rallye, které se zúčastní čínská závodnice. Guo Meiling, mimořádně úspěšnou obchodnici z Číny, doplní v kokpitu MINI ALL4 Racing Min Liao.

Vozy MINI ALL4 Racing, které pojedou Rally Dakar 2016, jsou evolucemi loňských speciálů. Posádky MINI ALL4 Racing se v průběhu sezóny 2015 podílely ve spolupráci s týmem X-raid (D) na vývoji a testování vozu v reálných závodních podmínkách. Výsledek tohoto snažení se zhmotnil v úspěšné obhajobě titulu v šampionátu FIA Cross Country Rally World Cup.

Rally Dakar 2016 (2.–16. ledna 2016) startuje za méně než dva měsíce a je úvodním závodem cross-country rallye šampionátu 2016. Organizátoři pro jezdce a jejich stroje opět zvolili náročnou trasu, vedoucí úchvatnou a měnící se krajinou Argentiny a Bolívie.

Projet napříč pohořími, údolími, řečišti, pouštěmi a dalšími nástrahami za každého počasí vyžaduje mimořádné dovednosti. Nezbytné jsou také speciální orientační a navigační schopnosti spolujezdce, bez nichž cílovou pásku nelze protnout. Ke zdolání tak náročného terénu je rovněž nutný spolehlivý a výkonný vůz, jako je MINI ALL4 Racing, stejně tak jako mimořádné zkušenosti mechaniků týmu X-raid (D), kteří vozy během zastávek mezi etapami servisují.

MINI-ALL4-Racing-rally-dakar-2016-02

Závodní posádky MINI ALL4 Racing pro Rally Dakar 2016:
Jezdec Spolujezdec Tým
Nasser Al-Attiyah (QAT) Mathieu Baumel (FRA) X-raid Team
Joan „Nani“ Roma (E) Alex Haro (ESP) X-raid Team
Orlando Terranova (ARG) Bernardo „Ronnie“ Graue (ARG) X-raid Team
Mikko Hirvonen (FIN) Michel Périn (F) X-raid Team
Erik van Loon (H) Wouter Rosegaar (NDL) Van Loon Racing
Adam Malysz (P) Xavier Panseri (F) ORLEN Team
Jakub „Kuba“ Przygonski (P) Andrei Rudnitski (BLR) ORLEN Team
Harry Hunt (GB) Andreas Schulz (D) X-raid Team
Boris Garafulic (CHL) Filipe Palmeiro (P) X-raid Team
Nazareno Lopez (ARG) Sergio Lafuente (URU) X-raid Team
Stephan Schott (D) Holm Schmidt (D) X-raid Team
Guo Meiling (CHN) Min Liao (CHN) Perfect China Health 100 Young Team
Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2021: Macík je po čtvrté etapě celkově na skvělém druhém místě