Pěší zóna Praha

Mezi obytnou a pěší zónou jsou rozdíly. Někde jsou řidiči zapovězeni, jinam může vjet kdokoliv

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Magistrát hl. m. Prahy - 25. 4. 2024


Znáte rozdíly mezi pěší a obytnou zónou? Jde o častou otázku při závěrečných testech v autoškole, ale řada řidičů po úspěšném získání řidičáku na ni velmi rychle zapomene. A pak se diví pokutě.

Pěší zóna

Nejprve si uvedeme na pravou míru to, co vlastně znamená pojem pěší zóna a jaká pravidla tam pro řidiče platí. Řidiči si musí uvědomit, že takto označená místa jsou určena především chodcům. Ti se mohou pohybovat po celé šíři ulice, ale platí, že pokud kolem nich potřebuje řidič projet, musí mu to umožnit. Řidič si ale musí počínat nadmíru opatrně. Chodci mají v pěší zóně přednost před všemi ostatními účastníky provozu. Včetně cyklistů! Krom toho platí, že v pěší zóně mohou jet na kole pouze děti do 9 let. Pokud je v dolní části značky „Pěší zóna“ nakresleno kolo, mohou do pěší zóny vjíždět i cyklisté.

Auta do pěší zóny vjíždět mohou, ale ne každá. Je potřeba se řídit dopravní značkou s označením pěší zóny, kde je případně přesně specifikováno, jaká vozidla do zóny mohou. Nejčastěji jsou to vozy taxi nebo třeba zásobování. Nikdo jiný s autem v pěší zóně nemá co pohledávat. Maximální povolená rychlost vozidel je 20 km/h a vozidla nesmí ohrozit chodce. V případě nutnosti musí i zastavit. Řidiči musí pamatovat na to, že není možné auto zaparkovat kdekoliv je napadne. Stání je možné jen na místech označených jako parkoviště.

Omezená rychlost na minimum a priorita chodců či cyklistů. V Česku budou vznikat sdílené zóny

Obytná zóna

Obytná zóna má pro řidiče více benevolentní pravidla. Je totiž určena jak pěším, tak cyklistům, a navíc do ní mohou vjíždět auta. I zde je ale maximální rychlost omezena na 20 km/h. A i zde je možné parkovat jen na místech k tomu vyhrazených. Ovšem na rozdíl od pěší zóny si děti v té obytné mohou hrát i na silnici.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru