Mercedes zdokumentoval průběh oprav nalezeného historického modelu 540 K Streamliner – video

Mercedes zdokumentoval průběh oprav nalezeného historického modelu 540 K Streamliner – video

Od Anina Russová | 31. 3. 2015 0

Je neuvěřitelné, že i v dnešním uspěchaném a předraženém světě se většina automobilek pamatuje na své kořeny a minulost, která je dostala právě tam, kde jsou. Jednou z těch automobilek, která je na svou minulost náramně hrdá, je Mercedes-Benz. Ten má celé jedno oddělení, které se věnuje restaurování, opravám a údržbám klasických vozů a dělají je s takovým zápalem, že jen bezeslova zíráte. Taková oddělení má samozřejmě většina automobilek.

Dnes máme možnost prohlédnout si výsledek práce, která zabrala celých 14 let. Vše začalo v roce 2001 v jednom ze starých skladů automobilky, když ho dělníci vyklízeli. Během toho totiž narazili na díly, které – jak se později ukázalo – patřily závodní legendě automobilky, modelu 540 K Streamliner z roku 1938. Během okamžiku bylo rozhodnuto, že se vůz uvede znovu do parádního stavu. V té době však nikdo netušil, kolik času to nakonec zabere, a jak moc složité to bude. V prvé řadě je potřeba říci, že díly opravdu nebyly všechny a ty, které byly, nebyly v moc dobrém stavu. Takže se shánělo, kupovalo a renovovalo jako na běžícím páse.

Obrovskou pochvalu si zaslouží technici resturátorské dílny, kteří se rozhodli na 540 K použít pouze dobové pomůcky a postupy, jenž se používaly ve třicátých letech minulého století, kdy se tahle auta vyráběla. Tomu se totiž říká pravý entuziasmus!

I když se model 540 K Streamliner, vzhledem k druhé světové válce, do výroby nikdy nedostal, měl velké ambice. Jeho lehká hliníková karoserie byla speciálně vyvíjená v aerodynamickém tunelu, poháněl ho dvakrát přeplňovaný motor V8 o objemu 5.4 litru s výkonem 180 koní. V plné síle se předvedl v roce 1938 při  závodě z Berlína do Říma.

Podívejte se na působivé video, které zachycuje jak postup oprav tak jejich výsledek. Takhle má vypadat skvěle odvedená práce!