Letošní rok byl (a je) pro automobilku Mercedes-Benz velice povedeným. A nemyslím teď pouze odvětví osobních vozů, které nejen na našem trhu vzkvétá, ale především tovární tým ve Formuli 1. Tým Mercedes AMG Petronas Formula One Team totiž získal za rok 2015 oba tituly. Jak ten jezdecký, tak i ten konstruktérský. A to je kousek, který si zaslouží pořádnou oslavu. A o tu se postará speciální ostrý Mercedes-AMG A 45.

Mercedes-AMG A 45 4MATIC Champions Edition

Nejmenší z rodiny AMG dostal pro tuto příležitost nový kabátek, který se (jak jinak) inspiruje designem monopostu F1 W06. Limitovaná edice Áčka (Petronas 2015 World Champion Edition) nabízí černý optický paket. Černé jsou všechny sloupky, včetně C-čkového, ale třeba i vstupy vzduchu, spodní část vozu a mohutné křídlo na víku zavazadelníku. Mercedes-AMG A 45 v této edici koupíte ve třech barevných odstínech – Polar Silver a Mountain Grey, a třetím do party je matně lakovaný Designo Mountain Grey Magno. S odkazem na sponozora Petronas budou tyto odstíny doplněny o tyrkysové pruhy na kapotě, střeše a bocích vozu. Touto barvou jsou vylepšena také 19″ litá kola.

A protože nejde pouze o barevnou změnu exteriéru, odkaz Petronasu můžete najít také na sedadlech kombinujících kůži a speciální látku z mikrovláken. Tyrkysové je také kontrastní prošívání, bezpečnostní pásy, designové rámečky výdechů klimatizace a nebo ambientní osvětlení interiéru. A abychom nezapomněli, nechybí ani originální plaketka, která hrdě oznamuje výherce letošního poháru Formule 1.

Změny jsou pouze designového charakteru, nicméně v tomto případě není důvod k slzám. Už standardní A 45 totiž pohání jeden z nejlepších čtyřválců planety, který z objemu dvou litrů doluje nepochopitelných 381 koní (280 kW) a 475 Nm točivého momentu. To vše přenáší sedmistupňová dvouspojková převodovka. Tento arzenál pak stačí ke zrychlení na 100 km/h za pouhé 4,2 sekundy. K oficiálnímu představení dojde již tento víkend na posledním závodu sezóny, na Velké ceně Abú Zabí. K dispozici bude tento model od ledna roku 2016 za základní cenu 65 402 € (cca 1 780 000 Kč).