McLaren P1 GTR po boku F1 GTR – video

Autor: Pavel Srp - 1. 3. 2015


Automobilka nás dlouho napínala, ale nakonec nám závodní McLaren P1 GTR představila a naživo ho ukáže již příští týden v Ženevě. Jde sice o závodní auto, které nesmí na silnice, ale díky chybějícím homologacím nesmí nastoupit ani do závodů. Jeho majitelé ho tak budou moci využívat pouze pro volné jízdy na okruzích. Ale vadilo by vám to, když budete vědět, že takové auto má jen 29 dalších majitelů na světě? Vyrobeno bude totiž pouze 30 kusů, které budou nabídnuty výhradně majitelům sériových modelů P1.

McLaren P1 GTR vychází, jak sám název napovídá, z hypersportu McLaren P1. Už to je sama o sobě střela, ale GTR jde ještě mnohem dál. Přidává totiž další aerodynamické prvky, které zvýšily přítlak o dalších 100 % oproti sériové P1. Auto je celkově širší (rozchod kol narostl o 80 mm) i nižší (o 50 mm), ale také i lehčí (o 50 kg).

Pohání ho benzínový motor V8 o objemu 3,8 litru s dvijitým přeplňováním (twinturbo), který je doplněn o elektromotor. Ve srovnání s P1 ale došlo k nárůstu výkonu, zatímco sériový vůz má 674 kW/916 koní, ten závodní posílil na rovných 1 000 koní, tedy 736 kW.

Sparing partnera P1 GTR dělá ve videu neméně působivý postarší McLaren F1 GTR, ikona let devadesátých. Tenhle závoďák měl pod kapotou upravený motor V12 BMW, typ S70/2. Pro závod však musel být restrikcemi omezen tak, aby byl pro ostatní soupeře konkurenceschopný a neujel jim hned po startu. I F1 GTR měl oproti sériovým vozům upravený motor a karoserii, jiné zavěšení kol, pozměněnou aerodynamiku a odlehčený interiér pozbývající veškeré zbytečnosti.

Které z aut byste si vybrali? ;)

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru