Máte hybridní auto? V Praze budete parkovat za pár korun

Autor: Anina Russová -   18. 4. 2018


Příští týden se sejdou pražští zastupitelé, aby mimo jiné projednali to, za kolik a za jakých podmínek budou v Praze parkovat hybridní auta. V tuto chvíli mají zlevněné parkovaní v parkovacích zónách jen elektromobily. Cena je v tomto případě 100 Kč a k tomu, abyste tuto slevu mohli využít musíte splnit několik jednoduchých podmínek. Ty má na svém webu vyvěšené například Praha 1 a jejich znění je následující:

I. Elektromobily (Osvobozené)

Tato parkovací oprávnění/karty jsou vydávána v režimu návštěvníků na dobu 1 roku a mohou být vystavená pouze na SPZ/RZ vozidla.
a) Žadatel předkládá TP, kde výdejna ověří, že se jedná o elektromobil.
b) Hybridní automobily do kategorie elektromobilů nespadají (výjimkou je rezervní pohon sloužící pouze pro nabití baterie za účelem dojezdu k dobíjecí stanici).
c) Výdej parkovací karty se provádí pouze na výdejně příslušné městské části.

Jak vidíte, v metodice tohoto odboru je zatím stále napsáno, že hybridní auta do této kategorie parkování nespadají. Ale to se snad konečně změní. Hybridní auta by měla dostat stejné podmínky, ale samozřejmě budou muset splnit několik podmínek. Abyste s nimi získali zvýhodněnou možnost parkování, musí být váš hybrid možné přepnout na čistě elektrický pohon, auto nesmí být starší 10 let a výkon spalovacího motoru nebude moci být vyšší než 135 kW. To vše budete muset také doložit. Pak zaplatíte 100 Kč a dostanete potvrzení o tom, že můžete parkovat na kterékoliv modré (a nebo fialové, tedy kombinované) zóně se vám zlíbí.

Jednání ohledně hybridů přišla prý na řadu proto, že se podle úřadů stále nedaří snížit znečištění ovzduší, které mají na svědomí právě auta. Je ale otázkou, jestli jsou to opravdu auta ta špatná a zlá, která ničí ovzduší nejen v Praze…

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *