test-2022-bmw_m3_competition-M_xDrive- (18)

Máte hlučný výfuk? V New Yorku za to můžete dostat tučnou pokutu

Autor: Anina Russová - Zdroj: Road & Track - Foto: Pavel Srp - 1. 11. 2021


O Americe se vždy mluvilo jako o zemi neomezených možností. O New Yorku pak jako o nejsvobodnějším městě na svět. Ani jedno ale už dávno neplatí. Současný svět je jiný a nějaké výrazné svobodě, alespoň v některých aspektech především řidičského života, nemůže být řeč.

Během koronavirové pandemie se právě město New York začalo potýkat se zvýšeným počtem nelegálních sprintů, kdy řidiči s různě upravenými auty sprintovali od jedné křižovatky ke druhé. Kromě toho, že toto počínání je nesmírně nebezpečné, je také kvůli upraveným výfukům otravné. Zástupci města se proto rozhodli proti tomu zakročit.

V Americe ještě před nedávnem platilo, že tam na silnice můžete prakticky skoro s čímkoliv, co jezdí. To už je ale minulost, alespoň v New Yorku. Začalo tam platit nařízení známé pod zkratkou SLEEP (Stop Loud and Excessive Exhaust Pollution), tedy stop hlasitému a nadměrnému znečišťování výfukovými plyny. A ta s sebou nese opravdu vysoké zvýšení pokuty za příliš hlasitý výfuk, který může obtěžovat okolí.

Ještě před nedávnem byla tato pokuta 150 dolarů, tedy asi 3300 Kč. Nově je však tato pokuta zvýšena na 1000 dolarů, tedy asi 22 000 Kč. Jde o nejvyšší americkou pokutu za tento přestupek, která platí i pro motocykly. Nařízení má na svědomí guvernérka New Yorku Kathy Hochul, které s pouličními závodníky došla trpělivost. Ovšem nejde jen o samotné závodníky, problémy čekají i firmy, které upravené a hlučné výfuky instalují. Ovšem firma dostane nejprve trojici pokárání, až pak úřady sáhnou k sankcím.  

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru