MP-Sports-rallye-dakar-2019-martin-prokop-tomas-ourednicek

Týmy z Vysočiny spojily před Dakarem síly. Martin Prokop a Tomáš Ouředníček pojedou na Rallye Dakar 2019 společně v týmu MP-Sports. Oba dva jezdci i jejich navigátoři se o tom dnes rozpovídali na tiskové konferenci.

Tisková konference MP-SPORTS před Dakarem 2019.

Zveřejnil(a) Martin Prokop dne Středa 5. prosince 2018

Už jen měsíc zbývá do začátku nejtěžšího závodu na světě. Technika už je na cestě a závodníci dolaďují poslední formu. Přípravu na start v peruánských dunách mají za sebou i dva Dakarem ošlehané týmy z Vysočiny – velkomeziříčský tým South Racing CE Tomáše Ouředníčka a jihlavský MP-Sports s jezdcem Martinem Prokopem.

„Plánovali jsme, že na Dakar pojedeme každý sám, ale okolnosti nás nakonec přivedly k tomu, že jsme se rozhodli spojit svoje síly a obě naše posádky odjedou do Jižní Ameriky jako jeden tým MP-Sports,“ prozrazuje Tomáš Ouředníček.

„Ihned po skončení Dakaru jsem říkal, že pro boje na špici je potřeba mít v týmu víc než jedno auto, abychom si mohli vypomoct v těžkých chvílích. O tom, že takové chvíle často nastanou, všichni víme a to, že jezdci z top 20 si vzájemně nepomáhají ve vidině vlastního výsledku, je také fakt. Proto je pro nás skvělou zkušeností pomoc právě Tomáše Ouředníčka, který u nás jako jediný zastavil, když se nám porouchal alternátor a Shrek se na dobro zastavil. Bez jeho odtahu k týmovým mechanikům bychom tam stáli ještě teď. Na Dakar 2019 jsme postavili novou evoluci Raptoru F-150, takže prověřený Shrek je k dispozici právě druhé týmové posádce,“ přibližuje situaci, která vedla k rozšíření týmu, Martin Prokop.

Pod hlavičkou jedné stáje se tak v lednu do Peru vypraví dva nejúspěšnější čeští účastníci dakarské rallye v kategorii osobních aut. „Máme opravdu špičková auta a špičkový tým, Martin je neuvěřitelně dobrý v dunách, a to se bude v Peru určitě hodit,” říká Ouředníček.

Vůbec první spolupráce obou jezdců se však odehrála už na letošním Dakaru, kdy Ouředníček Prokopa nezištně odtáhl do servisu po závadě jeho alternátoru.

 Manažer týmu MP-Sports Quirin Müller dodává: „S Tomášem jsme během roku párkrát mluvili, když se byl podívat na několika letošních závodech, ale měl plány se svým týmem. Měli jsme rozjednáno několik dalších posádek, ale žádná z nich se nakonec nerozhoupala k tomu krýt Martinovi v lednu na Dakaru záda. Jsem rád, že jsme se s Tomášem spojili, i když na poslední chvíli. Věřím, že Martinovo původní osvědčené auto naši záložní posádku spolehlivě převeze přes duny a také že její služby Martin s Jendou nebudou tak úplně potřebovat. Tomáš s Davidem jim tak budou spíše psychickou oporou a novou jistotou za zády.“

V barvách jihlavské stáje MP-Sports se tak v lednu do peruánských dun vypraví dva vůbec nejúspěšnější čeští účastníci dakarské rallye v kategorii osobních aut. Martin Prokop s Janem Tománkem, kteří v letošním roce obsadili na Dakaru fantastické sedmé místo a Tomáš Ouředníček, který na stejné umístění dosáhl ještě jako navigátor spolu s Miroslavem Zapletalem v roce 2009. Trojlístek závodních speciálů v soupisce týmu MP- Sports doplňuje asistenční truck T4 s posádkou Filip Škrobánek, Petr Lesák a Radim Baculík.

Zatímco Tomáš Ouředníček pojede se “starým Shrekem”, tedy s autem, s nímž jel dakarskou rallye Martin Prokop letos, ten si naopak pro letošní rok postavil auto nové. Říká mu “nový Shrek” a mělo by být ještě rychlejší, ovladatelnější a spolehlivější než to letošní. Základem je opět Ford F-150 Raptor. “Kompletně jsme přepracovali elektroinstalaci, a to včetně všech řídících jednotek. Veškerá elektronika tak nyní nese značku Cosworth. Také se podařilo zase o něco snížit hmotnost, dostali jsme se až na hodnotu 1890 kilogramů,” prozradil technický ředitel týmu MP-Sports Ivan Matoušek. Nový je také motor z aktuálního provedení Fordu Mustang, který oproti tomu používanému letos dostal přímé vstřikování paliva. Pětilitrový osmiválec má lepší průběh výkonu a vyšší točivý moment.

Na dnesni tiskove konferenci se dozvidame plany tymu MP Sports na Rallye Dakar 2019. V tymu pojedou v jednom aute Martin Prokop a Jan Tomanek a v druhem aute Tomas Ourednicek a David Kripal.

Zveřejnil(a) auto-mania.cz dne Středa 5. prosince 2018

Legendární Rally Dakar zavítá v roce 2019 pouze na území Peru a v termínu od 6. do 17. ledna přichystá pro účastníky nástrahy na deseti etapách a pěti tisících kilometrech.