usekove_mereni_rychlosti-radar-kamery

Máme seznam radarů v Praze i v Česku. Některé umí kontrolovat jízdu na červenou, ale i motorkáře

Autor: Anina Russová - Zdroj: TSK Praha - Foto: Pavel Srp - 3. 11. 2023


Je bez debat, že by všichni řidiči měli jezdit jen podle předpisů. Tím by vlastně zcela eliminovali potřebu radarů na silnicích. Jenomže všichni jsme jen lidé a ti chybují. A proto jsou radary v Česku potřebné. A je jich opravdu hodně, jak v Praze, tak v celém Česku.

Praha je radarů plná

Seznam radarů v Praze pravidelně vydává Technická správa komunikací. Dle aktuální ročenky, která obsahuje data za loňský rok, je v Praze 38 radarů pro měření okamžité rychlosti a 60 úsekových měření rychlosti. K tomu všemu ale musíme přidat 19 kamer, které jsou schopné kontrolovat průjezd na červenou a jednu kameru, která je schopna detekovat jízdu v autobusovém pruhu. Ta je umístěna na Evropské, nicméně dle dostupných informací by měla stále fungovat v testovacím režimu, pokuty tedy neposílá. Barbora Lišková z TSK Praha nám k této kameře řekla: „Mohu potvrdit, že zkušební provoz byl vyhodnocen pozitivně a zařízení funguje s minimální chybovostí cca 2 %.“ Dodala také, že to, jestli a kdy bude systém rozesílat pokuty za tento přestupek záleží na tom, kdy bude uzavřena smlouva mezi městem a policií. Provoz tohoto kontrolního systému totiž musí fungovat tak, aby případně mohl být stíhán provozovatel vozidla, tedy v režimu objektivní odpovědnosti. „Vzhledem k velkému množství agendy přestupků, které přes policii jdou, složitosti, a i vzhledem k finančním nákladům spojeným s IT propojením do systémů policie, to z jejich strany do plánu zařazeno bylo, ale nebyl úplně jasně řečen časový předpoklad zavedení vymáhání přestupků,“ dodala Lišková.

A stejně tak funguje také kamera v ulici Čs. armády u ulice Národní obrany, kde je od roku 2012 instalována kamera, která monitoruje nedání přednost chodcům jdoucím na neřízeném přechodu. Nicméně pozor na to, změna režimu z testovacího na ostrý může kdykoliv přijít.

Co se kamer monitorujících jízdu na červenou týče, tak ty fungují vždy v páru, přičemž zaznamenávají aktuální stav na semaforu a okamžik průjezdu vozidla stop čárou v době, kdy má červenou.

Jinak je základem všech přestupkových systémů takzvaná detailová kamera se čtením registračních značek. Data, která kamera zachytí, jsou předávána ke zpracování příslušnému útvaru Městské policie hl. m. Prahy nebo policie. Úsekové měření je také vždy složeno z dvou kamer, které obě pořizují snímek projíždějícího auta. „Na základě identifikace vozidla dle registrační značky, geodeticky změřené délky úseku a časových údajů je pak vypočtena průměrná rychlost vozidla v měřeném úseku, která je následně snížena o povolenou odchylku a porovnána s limitem maximální dovolené rychlosti,“ popisuje fungování úsekového měření TSK Praha.

V některých případech je měření úsekové rychlosti spojeno i s lokalitou měření okamžité rychlosti. „Okamžitá rychlost je měřena vyhodnocením signálů z dvojice indukčních smyček. Detailová kamera se čtením registrační značky se pak postará o záznam přestupku,“ vysvětluje TSK Praha.

Tyto radarové systémy jsou strašákem hlavně pro řidiče aut, motorkáři mohli být ještě donedávna celkem v klidu. Ovšem už i na ně došlo. Zatím ale jen v ulici V Holešovičkách ve směru do centra, kde bylo v roce 2022 spuštěna kamera umožňující dokumentaci i jejich přestupků.  

Pokud byste chtěli vědět, kde jsou umístěny kamery a radary v celém Česku, máte možnost to zjistit třeba na www.mapy.cz, kdy do vyhledávacího okna napíšete „měření rychlosti“. Pomohou vám i při plánování tras. Stejně, jako třeba Waze, který na naplánované cestě umí upozornit na radary, včetně policejních hlídek.

Štítky: , , , , , ,

3 názory na “Máme seznam radarů v Praze i v Česku. Některé umí kontrolovat jízdu na červenou, ale i motorkáře”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru