dobijeni-lampa-praha

Lampy už nebudou pouze svítit. Nově budou mít i meteo čidla, sčítače dopravy nebo radary

Autor: Radim Plachý - Zdroj: auto.pravda.sk - Ilustrační foto: Technologie hlavního města Prahy - 6. 10. 2023


Jsou věci, které dříve sloužily výhradně pro jednu věc. Takové byly například i pouliční lampy, které měly za úkol pouze osvítit ulice. Dnes už to tak ovšem není, protože z nich lze třeba i nabíjet auta, ale mohou také sledovat počasí, počítat dopravu anebo měřit rychlost aut. U našich východních sousedů teď podobné lampy budou instalovat.

Ve slovenské Žilině odstartovali velký projekt, v rámci něhož budou modernizovat pouliční osvětlení. Projekt za přibližně 3,2 milionu eur (v přepočtu něco přes 78 milionů korun) vymění původní úplně obyčejné lampy za chytré LED osvětlení, na nějž budou napojena další čidla jako meteo senzory, pohybové senzory, SOS tlačítka, sčítače dopravy a radary.

Celý projekt má v plánu obměnu celkem 3771 kusů původních výbojkových lamp za moderní a úspornější LEDky se světle žlutou barvou světla v příměstských částech a v parcích a neutrální bílou barvou pro osvětlení trolejbusových tratí a cest ve směru na města Bratislava, Čadca nebo Rajec.

Osvětlení bude možné regulovat podle potřeby, navíc automaticky. Nové lampy budou totiž vybaveny 226 kusy různých inteligentních zařízení, která poznají například intenzitu světla či dopravy, počasí a podobně. V budoucnosti se přemýšlí také o domontování záplavových senzorů, kamer, zásuvek, ale také nabíječek na telefony, jízdní kola či koloběžky.

S výměnou už v Žilině začali tento týden, kompletně by mělo být hotovo do konce září příštího roku.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru