bentley-bentayga

Luxusní a sportovní auta z bazaru: Jak je vybírat?

Autor: Radim Plachý -  Foto: Bentley - 5. 7. 2022


Ať už vybíráte z běžných aut, nebo luxusních sporťáků, zásady pro nákup ojetých vozů jsou stále stejné. Přečtěte si, jak vybrat auto z bazaru, a vyhněte se maléru.

Proč koupit luxusní auto z bazaru?

Ceny luxusních aut v porovnání s těmi obyčejnými klesají poměrně rychle. Už pár let starý sporťák, který při výjezdu z továrny stál pomalu jako parcela u Prahy, vás z druhé ruky může vyjít na pár set tisíc. Kvalitou přitom bude stále úplně někde jinde než stejně drahý vůz střední třídy. I tak s sebou může nákup ojetého luxusního auta při nesprávném výběru přinést určité komplikace. Připravili jsme pro vás přehled pět hlavních zásad, kterých byste se měli při nákupu vozu z bazaru držet.

Přečtěte si také:  Koupí ojetiny to teprve začíná. Co je dobré po koupi udělat?

Vyberte ověřený bazar

Autobazary sice na první pohled představují ideální místo pro nákup ojetiny – nabízejí poměrně velký výběr a navíc zákazníkovi pomohou s obtěžujícím papírováním – pár leváků ale jejich pověst bohužel zkazilo. Typickými nekalými praktikami těch méně poctivých je stáčení tachometrů nebo zamlčování minulých bouraček. Prvním krokem při nákupu je tedy výběr důvěryhodného autobazaru – ledacos vám napovědí recenze.

Alternativa v podobě Certified by Bentley

S cílem zajistit, aby ani auta z druhé ruky nezkazila pověst jedné z nejznámějších automobilových luxusních značek, přišlo Bentley s vlastním programem na přeprodej ojetých vozů. Certified by Bentley tak představuje ideální místo pro koupi ojetého, ale kvalitního vozu, který vás na silnici skutečně nezklame.

Mezi ojetinami se poprvé nejvíce daří SUV, klesá naopak zájem o nafťáky

Každé Bentley, které se dostane do programu, musí projít přísnou kontrolou automechaniků a splnit stejně náročné normy a standardy jako nové vozy. Díky tomu můžete i s ojetým autem získat:

  • osvědčení pravosti
  • kompletní servisní historii
  • minimálně roční záruku, kterou lze prodloužit

Auto si osobně prohlédněte

Koupit ojeté auto tzv. naslepo je čisté šílenství. Pokud se nerozhodnete pro nákup od Certified by Bentley, kde za vás osobní prohlídku udělají zkušení automechanici, budete si muset poradit sami. Rozhodně ji ale nepodceňujte. Zaměřte se na stav motoru, brzd, ale i tlumičů a podvozku. Dále se podívejte, jak se od karoserie odráží světlo nebo zda je lak všude stejný. Drobné nesrovnalosti prozradí, že vůz byl bouraný.

Přečtěte si také:  Průměrná česká ojetina má nehodu každých zhruba 200 tisíc kilometrů. Spousta zemí je na tom hůř

Tip:
Pokud auta nejsou vaší denní zálibou, vezměte na osobní prohlídku někoho, kdo se v nich vyzná. Oko zkušeného automobilového nadšence dokáže odhalit zdánlivě neodhalitelné.


Projeďte se

Projížďka je stejně důležitá jako osobní prohlídka. Během zkušební jízdy se soustřeďte na zvuky, které auto vydává. Pokud je to možné, zkuste se projet na různých typech povrchů a otestujte stav brzd. Na rovince pak na okamžik pusťte volant a sledujte, zda auto nezatáčí.


Tip:

V ideálním případě nechte zkušební jízdu opět na zkušeném kamarádovi či automechanikovi, který už po pár minutách pozná, zda je auto v pořádku.


Zkontrolujte VIN kód

Historii ojetého auta zjistíte pomocí VIN kódu (Vehicle Identification Number – identifikační číslo vozidla). Jde o 17místné číslo uvedené v technickém průkaze i na různých částech auta (u motoru, na podlaze, v zavazadlovém prostoru či pod čelním sklem). VIN kód musí být všude stejný a měl by se shodovat s číslem z registrační dokumentace.

Zároveň VIN kód zadejte do jednoho z online systémů, které vám prozradí například:

  • skutečný stav tachometru
  • technické detaily
  • záznamy o škodách
  • historické ocenění vozu
  • servisní historii
Přečtěte si také:  Prověření ojetého auta před koupí

Zkontrolujte kupní smlouvu

Žádná koupě ojetého vozu by neměla proběhnout bez kupní smlouvy. U luxusních automobilů to platí dvojnásob. Smlouva představuje jediný dokument, o který se v případě komplikací (například objevení skrytých vad) můžete opřít.

Pokud za luxusní vůz zaplatíte statisíce korun (což je i v případě ojetin pravděpodobné), není od věci, aby se na kupní smlouvu podíval zkušený právník.

Jestliže si ale stále nevěříte na nákup ojetého vozu, svěřte se raději do zkušených rukou například právě pracovníků v Certified by Bentley.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *