Lotus-Elise-motor-BMW-M5-V10

Lotus Elise dostal nový motor, pod kapotou má V10 z BMW M5

Autor: Pavel Srp - 3. 6. 2018


Lotusy byly vždy lehkonohými modely, které sázely hlavně na nízkou hmotnost. Pod jejich kapotami nebývaly až na výjimky nijak objemné ani velké motory. Tento bílý kousek je ale docela jiný. Pohání ho totiž desetiválec!

Jednoho dne se Dustin Anthony, vlastík Monivetti Automotive, rozhodl, že chce svůj Lotus Elise pořádně vylepšit. V jeho útrobách se musí objevit pořádně velký motor. A tak se také stalo. Volba padla na motor V10 z BMW M5 E60. A ten se mu do auta také nakonec nainstalovat povedlo, jakkoliv to bylo velmi složité.

Dustin kvůli tomu musel vlastně svůj Lotus uprostřed rozříznout a pomocný rám nastavit. Rozvor auta byl prodloužen na 110 palců (cca 280 cm) a podvozek je celkově širší o 14 palců (cca 36 cm). Nové jsou kvůli tomu i některé panely karoserie, včetně upravených světlometů.

K tomu, aby motor mohl roztočit kola, bylo potřeba vyřešit převodovku. Do auta tak putovala mauální 6° převodovka z Porsche 911 GT2, ale je tady vzhůru nohama, kvůli tomu bylo potřeba vyrobit speciální adaptér a osadit i na míru vyráběnou spojku.

Práve zabrala tři roké tvrdé dřiny a laborování a vyšla na více 70 tisíc dolarů. Jde ale o naprosto jedinečné auto, které navíc skvěle zní!

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek