dacia-renault-logan-rs-video-1

Logan R.S. existuje. Vznikl ze Sandera R.S a má i 150koňový atmosférický dvoulitr

Od Pavel Srp | 2. 2. 2020


O tom, že v Brazílii existuje ostrá verze Dacie Sandero, možná víte. Prodává se tam pod značkou Renaultu a jde o poměrně zajímavé auto. Vytvořeno bylo lokálně, pracovalo na něm 75 inženýrů, kteří při vývoji najeli desítky milionů kilometrů. Jenže vždycky šlo oficiálně jen o pětidveřový hatchback. Jeden nadšenec si ale postavil Renault (Dacii) Logan R.S.

Evropský automobilový trh je velmi specifický a fungují tu velmi přísná pravidla – zejména ta, co se emisí týče. Na ostatních světadílech sice určité emisní limity také platí, ale nejsou tak přísné. I proto se třeba v Brazílii prodává Renault Sandero R.S., který je vlastně Dacia Sandero s mnohem zajímavější technikou.

V Brazílii si můžete koupit ostrou verzi Dacia Sandero R.S. s dvoulitrovým atmosférickým benzínovým motorem

Co si pod tím představit? Základem je atmosférický čtyřválec 2.0 16V s výkonem 150 koní a točivým momentem 195 Nm. Motor navíc oproti obyčejnému výchozímu dvoulitru dostal o 20 % větší sací potrubí s větším mezichladičem vzduchu, vstřikovací tlak paliva byl zvýšen na 4,2 baru a motor také dostal novou řídící jednotku, s jejíž naladěním pomáhal přímo Renault Sport. Motor sílu přes novou šestistupňovou manuální převodovku přenáší na přední kola. Zrychlit z 0 na 100 km/h dokáže za rovných 8 sekund a maximální rychlost je 202 km/h. Nezůstalo jen u motoru, upraveno bylo i zavěšení kol a brzdy.

Renault Sandero R.S. se liší i designově. Karoserie dostal nový přední nárazník s LED denním svícením a s červenými akcenty. Nový je také zadní nárazník s decentním difuzorem a s dvojitou chromovanou koncovkou výfuku. Specifická jsou i černá 17” litá kola a decentní střešní spoiler.

dacia-renault-logan-rs-video-1

Ale co když nechcete ostrý hatchback, ale chcete ostrý sedan, který v nabídce není? Prostě si ho postavíte. To přesně udělal jede Brazilec, který své auto ukazuje v úvodním videu. Základem se stal úplně obyčejný Renault Logan, u nás známý jako Dacia Logan. Na auto nainstaloval vše tak, jako to má Sandero R.S. takže nechybí veškeré doplňky karoserie, ale ani dvoulitrový motor, převodovka, díly náprav nebo kola. Chybí jen koncovka výfuku, která z nárazníku nevykukuje.

Auto vypadá na pohled vážně dobře, což podporuje i bílá barva karoserie, kontrastující s černými koly a červenými polepy.

dacia-renault-logan-rs-video-2