Sport, včetně toho motoristického, by vždy měl být apolitický. Realita je ale jiná, a jestli někam, tak právě do sportu se politika výrazně promítá. Ne snad tolik u nás, ale v zahraničí velmi často. A nemusí to snad být podpora nějaké politické strany, jde také o aktivismus, což je dnes asi nejčastěji skloňované slovo. Především pak v Americe, kde už dlouhé měsíce probíhají často i krvavé protesty. Vyvolala je smrt dvou lidí, George Floyda a Breonny Taylorové. Oba byli černé pleti a oba byli zabiti bělošskými policisty.

Zatímco policisté, kteří při zatýkání zabili George Floyda, jsou všichni mimo službu a část z nich už byla odsouzena na dlouhé roky do vězení, smrt Breonny Taylorové je stále nevyřešena, ačkoliv se stala ve stejné době, tedy asi v polovině března. Tři bělošští policisté tehdy vtrhli do jejího domu, protože měli podezření, že se v něm vařily drogy. Nejen, že se to nepotvrdilo, ale během jejich razie Breonnu zastřelili, byla to zdravotní sestra.

Přečtěte si také:  Vzbouřenci v Americe zapálili 100 aut a jedno dealerství. Protestují proti policejní střelbě

A jak to všechno souvisí s F1? Při poslední Velké ceně Toskánska si Lewis Hamilton na sebe vzal pro focení a vyhlašování výsledků tričko s nápisem „Zavřete policisty, kteří zabili Breonnu“ a navíc při hymně poklekl. A to je ten problém. Tričko, které si Hamilton vzal, totiž s největší pravděpodobností není tak úplně dle regulí FIA, která se týkají politických prohlášení a gest. V tuto chvíli to FIA vnímá jako incident a teprve řeší, jestli Hamiltona bude nebo nebude vyšetřovat. Pokud bychom si měli vsadit, tak bychom tipli, že nikoliv.

Lewis Hamilton je jediným černošským jezdcem v F1. Právě rasa, respektive barva kůže je v Americe doslova třaskavé téma a FIA si jistě nechce vzít na triko další protesty. Ty by podle nás vznikly proto, že by vyšetřovala černého pilota, protože se zastal černé zavražděné ženy. Divná doba, co myslíte?