Letní cesty jsou tu a s nimi i nebezpečný zlozvyk především spolujezdkyň. Nohy na palubní desce můžou skončit i trvalými následky

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie, BESIP - Foto: Anina Russová - 28. 6. 2022


Léto s sebou často nese příjemnou dovolenou nebo výlety do neznáma. Ty ale často především pro spolujezdce a spolujezdkyně znamenají dlouhé sezení na sedadle spolujezdce, které nemusí být moc příjemné. Právě proto si někteří během dlouhé cesty odloží nohy na palubní desku. Jakkoliv nemůžeme popřít, že je to poměrně příjemné, jde o velmi nebezpečný zlozvyk, který může mít i velmi vážné následky.

Nebezpečný letní fenomén

Každoročně se dopravní policisté setkají s několika případy, kdy řeší spolujezdce s nohami ladně odloženými na palubní desce. Pokud pomineme fakt, že to není nic hygienického, jde hlavně o nebezpečný nešvar. Bohužel ale nejde o přestupek, tedy alespoň ve chvíli, kdy jsou u toho zároveň připoutáni bezpečnostním pásem.

„Policisté je i přes to upozorňují na možné následky v případě intenzivního brždění, případně dopravní nehody. Nejčastější odpovědí je, že je to neškodný „relax“ a žádné nebezpečí jim nehrozí,“ popsal před nedávnem krajský policejní tiskový mluvčí Ladislav Beránek.

Jenomže to se pletou. Už při nárazu v rychlosti 50 km/h, tedy typicky městské rychlosti jsou následky takové nehody nesmírně vážné. To ostatně detailně zobrazuje video, které před časem udělal Besip ve spolupráci se škodovkou. V minulosti se staly případy, kdy byly nohy na palubní desce nárazem a následnou aktivací airbagu doslova utrženy. V takovém případě je nehoda pro původně odpočívajícího spolujezdce fatální, ačkoliv by při správném sezení nemusela být. Nehledě na to, že airbag zatížený nohami nefunguje tak, jak má.

A jako odstrašující případ může fungovat i video z jedné takové nehody, při které měla mladá žena nohy na palubní desce. Ačkoliv ji její manžel upozorňoval na to, že je to nebezpečné, neposlechla ho. Následky pozdější nehody byly děsivé. A to i přes to, že šlo o poměrně malou dopravní nehodu.

Vzhledem k poloze jejích nohou je airbag vystřelil směrem k obličeji, přerazil jí nos a jednu nohu ošklivě polámal. Dotyčná měla pohmožděnou prakticky celou pravou stranu těla a musela se znovu učit chodit.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru