Když v polovině ledna ohlásil Jaguar Land Rover limitovanou produkci Land Roveru Defender Works V8, pod jehož kapotou se navíc objevil benzinový motor V8, rozpoutalo to vášnivé debaty. Kladné. Tohle auto chtěla spousta lidí, ale jen málokdo si ho mohl dovolit. Hlavní důvody byly dva: omezený počet kusů a cena. Teď automobilka hlásí, že je vyprodáno.

Land Rover prodal všech 150 kusů speciálního Land Roveru Defender s osmiválcovým motorem, v nabídce byly dva rozvory – krátký rozvor (90) i dlouhý (110). Automobilka tento výkonný off-road vyrobila jako oslavu svého 70. výročí a nutno uznat, že to je oslava velmi stylová.

O pohon Defenderu Works  V8 se stará pětilitrový atmosférický osmiválcový motor, který se může pochlubit výkonem 405 koní a točivým momentem 515 Nm. A to je ve srovnání s finálním modelem Defenderu, který končil výrobu, a který měl pouhých 122 koní a 360 Nm, sakra velký rozdíl. Speciální edice mu zmizí také hned po rozjezdu, když z 0 na 96 km/h zrychlí za 5,6 sekundy a dokáže vyvinout maximální rychlost 170 km/h.

Motor je v tomto případě spojen s automatickou převodovkou ZF a stálým pohonem všech kol. Vylepšeny byly také brzdy a podvozek, který dostal nové pružiny, tlumiče a stabilizátory. Vyměněna byla také původní úzká kola, do podběhů se nově nastěhovaly 18″ disky Sawtooth obuté do terénních pneumatik o rozměru 265/65 R 18.

Základní cena verze 90 byla stanovena v přepočtu na 4 311 000 Kč včetně DPH, což není úplně málo. Všech 150 majitelů ale uznalo, že je to cena této speciální verzi adekvátní. A podle nás udělali dobře.