technicky_prukaz

Kupní smlouva 2024: na co nezapomenout a na co si dát pozor

Autor: Anina Russová - Zdroj: Cebia - Foto: Pavel Srp - 29. 1. 2024


Možná si myslíte, že je to jen kus papíru. Ale opak je pravdou. Kupní smlouva je jeden z nejdůležitějších dokumentů, které se v případě prodeje či koupě vozu rozhodně nevyplatí podcenit. A jako takový by měl obsahovat opravdu všechny důležité informace. Správně sepsaná kupní smlouva vám nakonec může ušetřit hodně peněz a pomoci s případnou reklamací. Jakkoliv je sepsání smlouvy nepovinné, rozhodně se vyplatí.

Co musí obsahovat kupní smlouva?

Každá kupní smlouva musí v prvé řadě obsahovat identifikaci obou stran, tedy jak prodávajícího, tak kupujícího. Ideálně jméno a příjmení, adresy, rodná čísla, popřípadě název firmy, její adresu, IČO a DIČ. Nezapomeňte také na co nejjednoznačnější identifikaci auta, tedy značku, model, datum první registrace, VIN kód, barvu, ale i poznávací značku.

Cebia pak doporučuje do smlouvy nezapomenout uvést také počet najetých kilometrů, ale hlavně i detailní popis technického stavu auta. Potřeba jsou všechny vady karoserie, poškození interiéru, technické závady, nefunkční prvky výbavy či pohonného ústrojí, ale klidně i stav jednotlivých částí, včetně třeba brzd. Platí, že čím je popis detailnější, tím lépe. Vždy přidejte také seznam příslušenství, které k vozu je, tedy počet klíčů nebo třeba servisní kniha.

Reklamace skryté vady u ojetiny je běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem. Někdy pomůže jen právník

Ve smlouvě také musí být kupní cena včetně popisu smluvené slevy a způsobu úhrady, „U bankovního převodu doplňte do smlouvy datum, do kterého je kupující povinen kupní cenu uhradit. U kupní ceny nezapomeňte na uvedení měny,“ radí Cebia.

A k tomu dodává: „Nezapomeňte, že v případě reklamace ojetého vozidla je zásadním dokumentem právě kupní smlouva. Pokud prodáte vozidlo s vadou, která není uvedená v kupní smlouvě (ač jste o ní kupujícího ústně informovali), může kupující tuto vadu po koupi reklamovat a vymáhat na vás její opravu.“

Kupní smlouvu si můžete nechat zpracovat právníkem, v takovém případě sice můžete mít jistotu, že bude sepsána dobře, ale počítejte s poplatkem za zpracování. Zvládnete to ale i vy sami, stačí si třeba právě na stránkách Cebie stáhnout vzor smlouvy. A pamatujte, smlouva vám poslouží i ke zrušení povinného ručení. Stačí ji naskenovanou poslat pojišťovně a ta pojištění k datu uvedeném na smlouvě ukončí. Případný přeplatek vám následně vrátí.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru