test-2020-seat-leon-15-tsi-110-kw-MT6- (12)

Kromě sebe musíte na letní cesty připravit i auto. Základem je servisní prohlídka a pojištění

Autor: Anina Russová - Zdroj: CarVertical - Foto: SEAT - 23. 6. 2023


S příchodem léta se řada lidí vydá na cesty do zahraničí. A někteří pro ně zvolí své vlastní auto. To je ale před cestou potřeba dobře připravit. Myslet by na to měli především ti, kteří s ním standardně jezdí jen kolem komína.

Návštěva servisu

Před delší cestou do zahraničí, která dá zabrat jak vám, tak autu, důrazně doporučujeme návštěvu servisu. Technici auto prohlédnou a včas odhalí případné problémy. Zároveň si nechte doplnit provozní kapaliny a klimatizaci. Před cestou vždy pečlivě zkontrolujte pneumatiky a ujistěte se, že jsou v dobrém stavu. Kontrola by měla zahrnovat změření hloubky dezénu, celkový stav pneumatik, nahuštění a doporučený tlak. Pokud jsou pneumatiky příliš opotřebené, doporučujeme je před dlouhou cestou určitě vyměnit.

Do auta si přibalte odstraňovač hmyzu. Náplně do ostřikovačů si s větší hmyzí náloží neporadí a určitě přes jeho zbytky nechcete koukat půl cesty do Chorvatska. Existují i speciální kapaliny do ostřikovačů, které takový odstraňovač již obsahují. Jde ale o velmi agresivní produkty. A protože se ostřikovače dostávají i na karoserii či pryžové a plastové části auta, je lepší se takové směsi vyhnout.

Správné používání klimatizace je v letních vedrech klíčové. Rozdíl teplot vně a uvnitř nesmí být příliš vysoký

Specialisté z CarVerical také doporučují: „Zkontrolujte si historii vozu a zjistěte si informace o minulých poškozeních či stočených kilometrech. Historie může odhalit nedostatky vozu a můžete je vyřešit ještě předtím, než se vydáte na cestu.“

Kdo je připraven, není zaskočen

Při delších cestách se může stát takřka cokoliv. Je potřeba s tím počítat a případným problémům co nejvíce předcházet. Pamatujte, že povinné ručení kryje škody, které způsobíte, ale už ne ty vaše. K tomu poslouží havarijní pojištění. To je možné uzavřít jen krátkodobě, třeba na měsíc, ale i tak pomůže s tím, když vám auto ukradnou nebo se na něm vyřádí vandal. Pomůže také s poškozeními po nehodách či živelnými pohromami. Zároveň doporučujeme připojistit si asistenční služby. Záleží na každé pojišťovně, ale právě havarijní pojistka s asistencí vás může v případě problému i s rodinou dostat domů či zaplatit ubytování.

Kromě pojištění doporučuje CarVertical také přibalit takzvanou nouzovou výbavu: „Tato výbava by měla obsahovat základní věci, jako je lékárnička, svítilna, startovací kabely, měřič tlaku v pneumatikách, a pokud možno i náhradní kolo. Kromě toho by výbava mohla také obsahovat přenosnou nabíječku na telefon, deku, občerstvení a neperlivou vodu, abyste v případě delšího čekání zůstali hydratovaní a plní energie.“


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru