BMW 3.0 CSL (2022)

Koupil nové BMW 3.0 CSL a před pár dny jej prodal o skoro 7 milionů dráž

Autor: Radim Plachý - Zdroj: RM Sotheby’s - Foto: BMW - 1. 12. 2023


Když dnes věhlasná automobilka představí nějakou limitovanou edici svého modelu, zpravidla se strhne lavina objednávek a auta se vyprodají během chvilky. Podobné to bylo i v případě BMW 3.0 CSL. To před pár dny první majitel v aukci prodal o bezmála 7 milionů dráž.

BMW 3.0 CSL je exkluzivní model, který byl vyroben jen v 50 kusech. Dostat se tedy k němu rozhodně nebylo jednoduché a pokud už vám jej BMW prodalo, jste pro něj důležití. Jde o auto, které vzniklo v rámci oslav 50letého výročí divize BMW M. Má jen dvě sedadla, pohání jej nejvýkonnější šestiválec v historii BMW. Třílitrový řadový šestiválec s přeplňováním M TwinPower Turbo pohání kola výkonem 412 kW/560 koní a maximální točivý moment vrcholí 550 Nm. Pro řidiče si BMW připravilo kontrolu trakce nastavitelnou v 10 stupních.

Auto váží jen 1270 kg, protože dveře byly vyrobeny z hliníku, stejně jako kapota a víko zavazadlového prostoru. Řada dalších prvků karoserie, jako střecha, boční panely a přepážka zavazadlového prostoru, byla vyrobena z mimořádně tenkého plechu a chromované nárazníky byly nahrazeny plastovými lištami. Účinné snížení hmotnosti zajistila lehká skořepinová sedadla a absence izolačního materiálu, posilovače řízení a elektrického ovládání oken. Karoserie navíc dostala rozšířené blatníky, v nichž jsou kovaná kola s centrální maticí a speciálními pneumatikami určenými výhradně pro tento model. Na první pohled zaujme také výrazné zadní křídlo.

Pro lepší ovladatelnost jsou tu i elektronicky řízené tlumiče, karbon keramické kotouče s obrovskými brzdiči, ale také třeba titanový výfuk.

Jedno toto ručně vyráběné a lakované auto z této 50kusové série se před pár dny prodávalo na aukci. Původní cena, za kterou BMW auto prodávalo, byla kolem 18 milionů korun (oficiálně ji ale nikdy nezveřejnilo). V aukci RM Sotheby’s v Mnichově se před pár dny prodalo auto s pořadovým číslem 44, které najelo jen 33 kilometrů. Nejvyšší příhoz v aukci byl 1 017 500 €, což je v přepočtu takřka 25 milionů korun, tedy skoro 7 milionů navíc oproti původní ceně. 

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *