Kontroly historie vozidel v Česku odhalily, že kombíky jsou oblíbenější než hatchbacky a SUV

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: carVertical - Foto: Pavel Srp - 3. 10. 2023


Různé typy karoserií odrážejí různé potřeby. Někteří řidiči dávají přednost malým hatchbackům, zatímco jiní volí prostornější varianty, jako jsou vozy typu kombi nebo SUV. Výzkum, který v Česku provedla společnost carVertical, ukázal, že Češi dávají přednost větším vozům a mají menší zájem o hatchbacky a sedany.

Podíl kombíků na trhu klesá

Nejoblíbenějším typem karoserie v České republice je kombi. V roce 2023 zaznamenalo celkem 44,6 % všech kontrol historie vozidel provedených společností carVertical. Je to ovšem menší podíl než v roce 2022, kdy to bylo 49,5 %. Podíl padl také u hatchbacků, jejichž podíl padl z 21,6 % na letošních 18,3 %. Třetím nejoblíbenějším typem karoserie v Česku jsou vozy typu SUV, ty naopak vykazují nárůst z 8,8 % v roce 2022 na 13,6 % v roce 2023. Jedná se o celosvětový trend.

Přečtěte si také:  Češi mají tendenci při nákupu ojetých vozidel riskovat, protože si vybírají raději levnější vozy v autobazarech

„Navzdory znatelnému poklesu popularity jsou vozy typu kombi na základě našich údajů v České republice stále velmi oblíbené. Kupující na tomto trhu oceňují zejména kombíky od značky Škoda, protože kombinují úspornost, praktičnost a cenovou dostupnost,“ říká automobilový expert carVertical Matas Buzelis.

Kupé jsou nejméně oblíbeným typem karoserie

Nejméně oblíbeným typem karoserie jsou vozy typu kupé, jejichž podíl na kontrolách historie činí pouhých 3,2 %. Jedná se však o mírný nárůst oproti 2,9 % v předchozím roce. Také prověřených sedanů je méně, jejich podíl se snížil ze 14,3 % v roce 2022 na 10 % v roce 2023.

Přečtěte si také:  Prověření ojetého auta před koupí

Největší nárůst popularity zaznamenaly docela nečekaně vozy MPV, které prověřovalo v roce 2023 10,4 % zákazníků, zatímco v loňském roce to bylo pouze 2,8 %.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *