Řada automobilek nabízí různé stupně automatického parkování, ovšem žádná ještě nedošla tak daleko, jako koncern Daimler. Ten ve spolupráci se společností Bosch představil nejmodernější parkovací asistent. Díky němu odpadne stres z hledání parkovacího místa a následného složitého zajíždění a vyjíždění. Auto to prostě všechno zvládne úplně samo.

Mercedes-Benz, tedy jedna z automobilek koncernu Daimler, má novinku už schválenou od úřadů a první testování probíhají v garážích Mercedes Muzea ve Stuttgartu. A jak to celé funguje? Nic jednoduchého to rozhodně není. S autem vy jako řidič musíte přijet na předem stanovené místo v garážích, kde můžete vystoupit a přes aplikaci v chytrém telefonu autu dát vědět, že se může jet zaparkovat. V garážích je od tohoto místa rozveden systém monitorů a senzorů, které po signálu, že je vůz připraven zaparkovat, najdou volné místo a začne autonomní koncert.

Máte v garáži málo místa a potřebujete parkovat “přesně”? Máme pro vás tip, jak na to

Vůz se totiž po garážích, a to i mezi patry, přemisťuje zcela sám a dojede na počítačem vybrané parkovací místo. Cestou je schopen reagovat na lidi v garážích, ale i na ostatní auta.

Z přiloženého videa je vidět, že bezpečnostní asistenty stále fungují a hlídají okolí auta. Jakmile vůz dojede k místu, zaparkuje se a zamkne. Ve chvíli, kdy potřebujete odjet, přijdete na místo, kde jste auto opustili, přes aplikaci dáte systémům opět vědět, že chcete svůj vůz přistavit a on prostě zase sám přijede.

Daimler celý systém testuje už třetím rokem a od roku 2018 jej nabízí k testování i návštěvníkům muzea. V těchto dnech automobilka ohlásila, že má od německých úřadů veškerá potřebná povolení k uvedení do běžného provozu a tak nám možná brzy odpadne otravné parkování. Jde prý o službu, která bude lehce použitelná v jakýchkoliv garážích na světě a je dost dobře možné, že ji brzy představí i jiné automobilky.

Jsme si jisti, že plně automatizované parkování ve velkých garážích bude nakonec mnohem bezpečnější než to, co známe dnes, kdy někteří ignorují pravidlo pravé ruky nebo jen slušné chování. A tím, že bude auto přistaveno zcela samo, odpadnou i odřené dveře od lidí, kteří při nastupování do svých aut nehledí napravo ani nalevo. Nám se tento nápad moc líbí, co vy si ale o něm myslíte?