SEAT představuje novou definici sportovního výkonu na mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu. SEAT Leon SC Cross Sport nabízí výkony kompaktního sportovního vozu a siluetu ve stylu dvoudveřového kupé. Tyto atributy kombinuje s univerzálností pohonu všech kol, vyšší světlou výškou a designem, který spojuje oba světy mimořádné dynamiky a robustnosti. SEAT Leon SC Cross Sport je vrcholovým atletem v trekkingové obuvi s konstrukcí high-tech.

„Modelová řada SEAT Leon je nejen neuvěřitelně úspěšná, ale přesvědčí také svou výjimečnou rozmanitostí. S konceptem Leon SC Cross Sport testujeme nový nápad – kombinaci výkonu modelu Leon CUPRA s mnoha možnostmi vozidel pro jakékoli cesty,“ říká Jürgen Stackmann, předseda představenstva společnosti SEAT, S.A. „Leon SC Cross Sport se proto skvěle hodí k naší značce a je ideální pro rozmanitý životní styl lidí s mladým duchem. Tento crossover s kompaktní dvoudveřovou karoserií se cítí jako doma v městském prostředí – městské džungli.“

Koncept SEAT Leon SC Cross Sport přebírá sportovní geny od modelu Leon CUPRA, který je široce uznávaný jako jeden z nejlepších vysokovýkonných kompaktních vozů, což dokládá i bezpočet vítězství ve srovnávacích testech motoristických publikací. Dvoulitrový motor poskytuje nejvyšší výkon 221 kW/300 koní, který umožňuje zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 4,9 sekundy. Radost z jízdy i na trase, která zahrnuje skutečně špatné silnice, zaručuje elektronicky řízený pohon všech kol s elektronickou uzávěrkou diferenciálu a světlá výška, která je o 41 milimetrů vyšší než v modelu CUPRA.

„Sportovní charakter má pro nás mnoho tváří. Leon SC Cross Sport enormně rozšiřuje možnosti modelu CUPRA. Díky pohonu všech kol a podvozku pro jakékoli cesty nebudou pro řidiče modelu Cross Sport existovat prakticky žádná omezení – a vůbec žádná omezení, co se týče radosti z každodenní jízdy,“ říká Dr. Matthias Rabe, člen představenstva společnosti SEAT, S.A., zodpovědný za výzkum a vývoj. „Leon SC Cross Sport je vybaven veškerými technologiemi Leonu, od výjimečně kultivovaných jízdních vlastností, přes rozsáhlou nabídku asistenčních systémů, až po zcela novou úroveň konektivity se systémem SEAT FullLink.“

Jedinečný a dynamický designérský styl

Přečtěte si také:  Porsche Česká republika v roce 2020 zahájila e-ofenzivu a do 30. roku působení v ČR vstupuje na pozici největšího importéra

Leon SC Cross Sport vychází z modelu Leon SC CUPRA, jehož dvoudveřová karoserie evokuje sportovní kupé. Dokonalé proporce, čisté linie a napnuté plochy vyjadřují jeho výjimečnou dynamiku, nemluvě o neuvěřitelně vysoké úrovni preciznosti a kvality. Tento emocionální designérský styl, velmi oceňovaný zákazníky, byl pro koncept Cross Sport dále vyvinut a doplněn robustními prvky.

Kompaktní a silný jako velmi dobře trénovaný závodník v přespolním běhu

Nový koncept má neuvěřitelně kompaktní a působivý vzhled, který připomíná velmi dobře trénovaného závodníka v přespolním běhu. K pozoruhodnému vzezření konceptu Cross Sport přispívá rovněž zvýšení světlé výšky o 41 milimetrů. 19″ kola v exkluzivním designu s paprsky ve tvaru písmene Y mají dvoubarevnou povrchovou úpravu s leštěnými prvky na černém podkladu. Celek doplňují dominantní, výrazně rozšířené podběhy kol a rozšířené prahy. Na přídi a zádi jsou ještě více zdůrazněny charakteristické prvky modelů CUPRA, jako je například charakteristická mřížka masky chladiče. Obrovský potenciál tohoto atleta je patrný na první pohled díky velkým otvorům pro přívod vzduchu, čtyřem koncovkám výfukové soustavy a velkému střešnímu spoileru na zádi. Zajisté není ani nutné zdůrazňovat, že světlomety LED konceptu Cross Sport dodávají přídi rozhodný výraz a řidiči zajišťují maximální viditelnost.

Crossover ve stylu značky SEAT

Koncept Leon SC Cross Sport je lakován v odstínu oranžová ultra – stejné barvě jako studie SEAT 20V20, která byla představena v březnu 2015 na Ženevském autosalonu. A to není zdaleka jediná společná vlastnost obou koncepčních vozů – oba vozy totiž mění způsob, jímž lze kombinovat dynamické výkony s všestranností, v jedinečném stylu značky SEAT s nezaměnitelným designem. Ten dává jasně najevo dynamický potenciál a přesvědčí dokonalou kvalitou. Tyto koncepční vozy jsou velmi jasnou ukázkou směru, jímž se SEAT bude ubírat v následujících několika letech, kdy vstoupí do segmentů crossoverů a SUV s novými produkty.

Velmi kvalitní interiér s výjimečnou pozorností věnovanou detailům

Také interiér konceptu Leon SC Cross Sport září barvou inspirovanou barcelonským sluncem – oranžová zvýrazňuje sofistikované prošívání kůží čalouněných sedadel a obšití přístrojové desky i volantu, ale také oživuje prostřední plochy sedadel a výplní dveří. Kombinace kůže s oranžovou Alcantarou a velmi lesklým černým lakem demonstruje vysokou kvalitu a mimořádnou pozornost věnovanou detailům, které jsou součástí DNA značky SEAT. Přístrojová deska působí lehkým, beztížným dojmem a je důsledně zaměřena na řidiče – stejně jako v každém modelu Leon.

Přečtěte si také:  YouTuber David Calle vysvětluje vzorec pro aerodynamiku, integrál rychlosti v zatáčkách a výpočet reakční doby

Nejnovější generace konektivity

Leon Cross Sport je vybaven nejmodernějšími systémy v oblasti konektivity. Chytré telefony mnoha různých výrobců s různými platformami (Apple iOS, Android, MirrorLink) lze snadno a prakticky propojit s informačním a zábavním systémem vozidla prostřednictvím systému SEAT FullLink a následně ovládat na dotykovém displeji. A díky exkluzivní aplikaci SEAT ConnectApp postačí několik jednoduchých, individuálně definovaných gest pro aktivaci funkcí, jako je navázání telefonního spojení s přítelem, navigace nebo vyhledání čerpací stanice. SEAT ConnectApp předčítá příchozí zprávy, zatímco odpovědi lze diktovat prostřednictvím systému hlasového ovládání. Řidič se může zcela soustředit na řízení, což je klíčovým přínosem z hlediska bezpečnosti – a to nejen ve vozu s 300 koňskými silami pod kapotou.

Sportovní motor s pohotovými reakcemi a excelentní hnací sílou

Nejmodernější dvoulitrový motor TSI konceptu Leon SC Cross Sport způsobil pozdvižení již v modelu Leon CUPRA, jemuž dopomohl mimo jiné k rekordním časům na Severní smyčce Nürburgringu. Tento sportovní motor s velmi pohotovými reakcemi je pro koncept Leon SC Cross Sport vyladěn na nejvyšší výkon 221 kW/300 koní a maximální točivý moment 380 Nm poskytuje již od 1800 ot./min. Dvouspojková převodovka DSG řadí rychle a precizně.

Trvalý pohon všech kol pro všechny situace

Trvalý pohon všech kol modelu Leon SC Cross Sport je jedním z nejmodernějších a nejefektivnějších systémů svého druhu na světě. SEAT používá nově vyvinutou vícelamelovou spojku s hydraulickým ovládáním a elektronickým řízením. Pátá generace mezinápravové spojky Haldex reaguje rychle na všechny myslitelné změny provozních podmínek a poskytuje výrazně vyšší úroveň bezpečnosti a ovladatelnosti.

Asistenční systémy do městské džungle

Dynamická ovladatelnost je doplněna nejmodernějšími elektronicky řízenými bezpečnostními a asistenčními systémy. Progresivní řízení a speciálně nastavený elektronicky řízený stabilizační systém optimalizují ovladatelnost a zvyšují radost z jízdy. Adaptivní tempomat se systémem Front Assist, asistent pro rozpoznávání dopravních značek a asistent pro jízdu v jízdním pruhu jsou rovněž velmi užitečnými pomocníky pro jízdu v městské džungli.

1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments