Byli mladí, krásní, talentovaní a davy fanoušků je věrně milovaly a obdivovaly. Jejich bohatství jim umožňovalo život v přepychových domech, navštěvování luxusních destinací a řízení těch nejlepších vozů. Právě auta vzbuzující závist závratnými čísly svých tachometrů se jim stala smutným osudem. Kdo ze slavných předčasně zemřel vinou tragické automobilové havárie?
James Dean (24) – Porsche 550 Spyder
Jeden z nejtalentovanějších herců své doby. Kromě neoddiskutovatelného nadání mu bylo dáno do vínku charisma, sexappeal a podmanivé chlapecké rošťáctví. Postava Jima Starka, kterou ztvárnil v kultovním filmu Rebel bez příčiny (Rebel Without a Cause) z něj udělala symbol bouřící se mladé generace a předurčovala mu hvězdnou budoucnost. Ta však byla zoufale krátká!
Jeho filmová kariéra byla násilně ukončena již 30. září 1955, kdy se vášnivý čtyřiadvacetiletý závodník James Dean ve svém vozu Porsche 550 Spyder, kterého familiárně nazýval „malý bastard“ chystal na automobilové závody v kalifornském Salinas. Na silnici 46 se v pozdním odpoledni čelně srazil s vozem Ford Tudor. Jeho řidič – dvacetiletý mladík – kvůli objemnosti svého auta utrpěl jen drobná poranění. James Dean takové štěstí neměl, krátce po převezení do nemocnice podlehl mnohačetným zraněním.
Policejní zpráva nakonec viníka neurčila. Jako příčinu tragické nehody bylo uvedeno slunce, které oba řidiče v osudový okamžik oslnilo. Očití svědci však uvedli, že hercův vůz se po silnici řítil nepřiměřeně vysokou rychlostí
Grace Kelly (52) – Rover P6 3500
13. září roku 1982 se kněžna Grace vracela se svou sedmnáctiletou dcerou Stephanií z venkovského sídla Roc Angel domů. Do malého knížectví na jihu Francie. Do Monaka, jemuž byla dříve úspěšná hollywoodská hvězda již 26 let milovanou a oddanou kněžnou. Poslední zatáčku před Monte Carlem však ve svém voze Rover P6 3500 nezvládla a zřítil se ze 37metrového srázu. Podle lékařů za tuto fatální nehodu mohla mrtvice, která Grace postihla na nejméně vhodném místě – ve strmých zatáčkách směřujících k monackému paláci. Kněžna ztratila nad vozem kontrolu a ani ona, ani její nejmladší dcera nemohly zkáze nikterak zabránit. Obě byly s vážnými zraněními okamžitě převezeny do nemocnice. Tam už lékaři jen smutně konstatovali, že Grace má vážná poranění mozku, hrudníku a mnohačetné zlomeniny. Následující den ve 22:55 dal její manžel kníže Rainier z důvodů stavu, který vylučoval jakékoliv zlepšení a nebyl tak slučitelný se životem, svou životní lásku odpojit od přístrojů.
Stephanie kromě doživotního psychického trauma utrpěla otřes mozku, mnohačetné zlomeniny krčních obratlů, žeber a klíční kosti, což ji neumožňovalo zúčastnit se pohřbu své matky. Ten se uskutečnil 18. září za účasti více jak 400 kondolujících z řad význačných osobností společenského života. S jednou z nejkrásnějších hereček a nejmilovanějších panovnic se přišel naposledy rozloučit Cary Grant, Nancy Reagan či princezna Diana, kterou o 15 let později čekal podobně tragický osud.
Paul Walker (40) – Porsche Carrera GT
Rychlá auta byla jeho osud. Pohledný sympatický herec se proslavil díky kultovním filmům Rychle a zběsile (Fast and Furious), kde hrají prim ty nejluxusnější a nejrychlejší vozy světa. On sám na filmovém plátně s přehledem zvládal podmanění stovek nadupaných koní pod kapotou. V osudný den 30. listopadu 2015 ale neřídil, svůj život svěřil do rukou kamaráda Rogera Rodase, profesionálního jezdce. V červeném Porsche Carrera GT společně mířili na charitativní akci organizace Reach Out Worldwide. Asi hodinu cesty od Los Angeles vůz narazil do stromu, otočil se o 180 stupňů a záhy explodoval. Walker ani řidič vozu neměli žádnou šanci na přežití. Přestože se hercova dcera Meadow ze smrti svého slavného otce pokoušela vinit automobilku Porsche s odůvodněním, že tento model měl problémy se stabilitou, experti za důvod tragické nehody označili nepřiměřenou rychlost (v úseku, kde byla povoleno 70 km/h se auto řítilo dvojnásobnou rychlostí) a následkem toho nezvládnuté řízení.
Ať už byl důvod jakýkoliv, Paula Walkera to fanouškům a rodině nevrátí. Jako vzpomínku na charizmatického herce se každý rok v den výročí jeho předčasné smrti scházejí na Huntingtonské pláži v Kalifornii, kde modrooký fešák tak rád surfoval.
Princezna Diana (36) – Mercedes-Benz třídy S
Ani princezna Diana v tragický den neřídila. Nejsmutnější na této naprosto zbytečné smrti je, že ji zavinil lidský hyenismus a trestuhodná neprofesionalita řidiče Henriho Paula. Ten v sobotu večer usedl za volant černého Mercedes-Benzu, aby z hotelu Ritz odvezl svého zaměstnavatele, egyptského milionáře Dodi Al Fayeda a jeho novou lásku. Tou nebyl nikdo jiný, než jedna z nejfotografovanějších žen světa – Diana, princezna z Walesu. Ač se ohledně této nejpropíranější tragické nehody záhy vyrojila řada konspiračních teorií, fakta jsou zřejmá.
Poslední prázdninový den roku 1997 Diana a Dodi Al Fayed ve snaze uniknout před hordou senzacechtivých paparazzi, kteří toužili po co nejdetailnějším snímku slavného párečku, ujíždějí pařížskými ulicemi s novináři a fotografy v patách. Při průjezdu tunelem však řidič nezvládá nepřiměřeně vysokou rychlost vozu a naráží do zdi. Všichni tři pasažéři jsou na místě mrtví. Řidiči byl poté v krvi naměřen alkohol – dvojnásobné množství, než jaké povolují francouzské zákony.
Když se tehdy Britové probouzeli před necelými dvaadvaceti lety do nedělního rána, všechna média hlásala jen jednu, těžko uvěřitelnou zprávu – milovaná královna lidských srdcí je mrtvá.
Falco (41) – Mitsubishi Pajero
Rock Me Amadeus, Jeanny, Der Kommisar. Málokoho při těchto nesmrtelných hitech nepřepadne nostalgie a smutek. Lítost nad tím, že jejich autor, rakouský zpěvák Falco už žádný podobný song, který by si notovali lidé po celém světě, nesloží. 13 dní před jeho 41. narozeninami smetl jeho vůz Mitsubishi Pajero linkový autobus. Stalo se to 6. února 1998 při vyjíždění z parkoviště na hlavní silnici ve městě Puerto Plata v Dominikánské republice, kde zpěvák považovaný za nejslavnějšího evropského zpěváka, plánoval svůj comeback.
Vlastním jménem Johann Hölzel si dokázal podmanit Ameriku, přestože zpíval v němčině, za svoji kariéru prodal 20 milionů alb, což z něj učinilo nejprodávanějšího rakouského zpěváka.
Jak mrazivě znějí slova jeho písně Coming Home při představě, že se do své domoviny vrátil, aby byl pohřben na Ústředním vídeňském hřbitově, kam se s ním přišlo naposledy rozloučit více než 4 tisíce lidí.
O tom, že rychlá auta mohou být dobrým sluhou, ale špatným pánem netřeba příliš polemizovat. Rychlost je opojná a řidič si v tu chvílí nechce připustit, co může adrenalinové přidávání plynu způsobit. Jak dostat svého plechového miláčka pod kontrolu, a přesto si užívat rychlou a zběsilou jízdu, se dozvíte v mnoha tematicky zaměřených pořadech na Discovery Channel, které můžete sledovat během srpna v rámci Turbo měsíce (Turbo Month).