Většina z nás s největší pravděpodobností žije v tom, že jakmile dojde k nehodě se zvěří, je potřeba na místo vždy zavolat policii. A tak to také bylo, ovšem už pár měsíců je vše úplně jinak. Podle policie není zvěř majetkem třetí osoby, a tak jde o nehodu jako jakoukoliv jinou. Přesto případy, kdy se bez policie neobejdete, stále existují.
Dvě verze nehody
Nejprve si vysvětlíme, kdy k nehodě se zvěří policie opravdu není potřeba. Tradičně v situaci, kdy je škoda nižší než 100 000 Kč, ale pozor, brzy bude tento limit zvýšen na 200 000 Kč. Problém ale je, že u nových a dražších aut je i ten vyšší limit snadné přesáhnout, byť na to poškození auta na první pohled vůbec nemusí vypadat. V přední části aut je řada senzorů, kamer a čidel a tato drahá elektronika může škodu velmi rychle i hodně zvýšit.
Policii nepotřebujete ani v případě, kdy nedošlo ke zranění nikoho z posádky, ale ani v případě, kdy zvíře z místa uteče. A to je právě kámen úrazu, který řada řidičů nezná. Jakmile zvíře nezůstane ležet na místě nehody nebo opodál, policii volat nemusíte. „Škoda způsobená zvěří se nepovažuje za škodu způsobenou třetí osobě. Doporučujeme však kontaktovat pojistitele a ověřit, zda se na vzniklou škodu vztahuje havarijní pojištění nebo připojištění pro případ střetu se zvěří,“ popsala už před časem policejní tisková mluvčí Violeta Siřišťová.
Pamatujte také na to, že kromě situace, kdy zvíře zůstalo na místě (uhynulé, případně zraněné), došlo ke zranění posádky, následky nehody tvoří překážku v provozu nebo je škoda vyšší než zmíněné limity, pak policii na místo ihned volejte! „Policie následně vyrozumí majitele zvěře, což je většinou místní myslivecké sdružení, které se o usmrcené či zraněné zvíře postará. Pokud by řidiče napadlo si mrtvé zvíře z místa odvézt a ponechat, dopustil by se (v závislosti na výši škody způsobené mysliveckému sdružení jako vlastníkovi zvěře) přestupku proti majetku nebo přečinu pytláctví. Na zvíře nesahejte také kvůli riziku, že zraněný kus může být agresivní nebo nemocný,“ doplňuje krajská policejní tisková mluvčí Petra Ledabylová.
U srážek se zvěří se může stát, že po vás pojišťovna bude chtít potvrzení o tom, že jste o všem informovali policii. Není to naprosté pravidlo, je dobré si předem zjistit, jaké jsou případné pojistné podmínky vašeho havarijní pojištění, případně připojištění střetu se zvěří. Pokud nenastane situace, že je policii k nehodě dle zákona potřeba volat, stačí pak jen na linku 158 zavolat, vše oznámit a následně si vyžádat potvrzení o tomto oznámení.
O to je nutné si zažádat písemně – e-mailem, poštou, případně prostřednictvím datové schránky. Žádost je nutné doručit na podatelnu krajského ředitelství policie, které je místně příslušné podle místa oznámení střetu se zvěří. Pokud si nevíte rady, která podatelna je ta správná, můžete zaslat žádost na centrální podatelnu policie. V předmětu zprávy vždy uveďte, o co žádáte, ale také upřesněte místo události, aby bylo vaše podání správně přiřazeno na příslušný útvar policie, který se mu bude věnovat. Detailní popis žádosti, a hlavně soupis jednotlivých podatelen najdete přímo na stránkách policie.