Sněhová kalamita má v průběhu let zcela odlišný průběh. V roce 1969, kdy u nás na silnicích jezdily hlavně staré škodovky bez jakýchkoliv asistentů a pomocníků, končila auta často mimo silnici. Na jednu takovou sněhovou kalamitu se díky pořadu Noc v archíve můžeme podívat také.

Jakmile začne sněžit a sníh se na silnicích drží, zaplaví sociální sítě fotky s texty jak silničáři opět zaspali. Je to již ohraná písnička, na které je často jen zbla pravdy. Jeden silničářský pluh musí odklízet desítky kilometrů silnic a než svůj okruh objede, na začátku už je zase zasněžený. Silničáři rozhodně nemají jednoduchou práci. A neměli ji nikdy.

Pojďme se podívat do roku 1969. Tehdy na silnici jezdila z dnešního pohledu prehistorická auta, která neměla ani posilovač brzd natož nějaké ABS nebo stabilizaci. Tehdy bylo všechno jen a pouze na řidičích a jejich strojích. Nebývalo tedy výjimkou, že kolem silnic se v příkopech válela auta a na silnicích se kola podhazovala kamínky tak, aby se dalo alespoň rozjet.

Podívat se ale můžeme také na sněhovou kalamitu z roku 1967 v Bratislavě.