Dacia s modelem Duster před lety rozčeřila klidné vody modelů SUV. A důvod toho je prostý. Oproti konkurenci přijela s třetinovou cenou, ale zároveň se schopnostmi, kterých většina konkurence nedosahuje. A bylo to překvapení. Od levného Dusteru nikdo nic moc neočekával. A jak se spletl… I těm největším skeptikům nezbylo nic jiného než uznale pokývat hlavou.

Ačkoliv chápeme, že Duster – i přes své opravdu slušné terénní schopnosti – není pro každého, následující zpráva ale všechny jistě alespoň zaujme. O to víc, že nepochází z žádné renovované společnosti, ale z Rumunka a od malé firmy ACF Track sídlící v Mioveni na jihu Rumunska.

Jejich vskutku speciální přestavba Dusteru byla poprvé prezentována na výstavě vojenské a policejní techniky Black Sea Defense & Aerospace 2018 v Bukurešti. Nejde o trvalou úpravu, případný majitel Dusteru si může zvolit, jestli pojede na klasických kolech nebo raději zvolí pásy. Přendání prý není nijak složité a zabere asi hodinu. A hodinka času se v případě zasněžených rumunských lesů jistě vyplatí. Právě tam se tento Duster jistě uplatní nejvíce.

Ještě dodáme, že nástavba a úprava auta vyjde asi na 10 800 eur bez daně, tedy asi 270 tisíc Kč. Ano, je to částka, která se velmi blíží novému autu, ale za tu legraci a jistě velmi zajímavé terénní schopnosti to stojí.