Samozřejmě je nejjistější pořídit si úplně nový vůz, jenže finanční podmínky to ne vždy dovolují. Koupit ojetý vůz nemusí být nutně špatné, jen musíte vědět jak na to. Nelze vzít první auto, na nějž narazíte, je nezbytné se vyptávat a hlavně si všechno ověřovat. Nebo prostě a jednoduše nakupujte u certifikovaných prodejců, kteří vše ověří za vás.

Koupě ojetého vozu s sebou přináší spoustu rizik a ne každý je schopný se s nimi vypořádat. Existují sice možnosti jak si ověřit informace, které vám sdělí prodejce, ale málokdo je zná. Věděli jste vy o systému ověření pomocí VIN kódu, nebo byste koupili zajíce v pytli?

U dovážených ojetých vozů je riziko ještě vyšší

Češi si dovážené ojetiny kupují s oblibou, jako by to bylo něco extra. V zahraničí jsou přitom praktiky totožné jako v ČR – tachometry se stáčí a o stáří vozu se lže. Z průzkumu společnosti Cebia například vyplynulo, že více než 60 % vozů dovezených z Dánska bývá stočených. Jiný výzkum zase ukázal pravdu o zemi původu. U třetiny aut prodejce uvádí falešnou informaci, aby vozy vypadaly atraktivněji. U nás se nejčastěji kupují ojetiny dovezené z Německa či Itálie, ale kdo ví, odkud pochází ve skutečnosti. Možná někde z jihu, nebo třeba ze zemí bývalého Sovětského svazu. Ano… Takhle to bohužel skutečně chodí, tak otevřete oči a nenechte se opít rohlíkem.

Přečtěte si také:  Pozor na nákup vozu na ulici. Od června ho možná nepřihlásíte

Řešením jsou certifikované programy

Nepropadejte ale panice, spolehlivé ojeté vozy se sehnat dají. Jen je potřeba vědět, kde hledat. Jako nejjednodušší možnost se jeví certifikované programy prodeje ojetých vozidel importérů. Jeden takový má koncern Volkswagen, jmenuje se Das WeltAuto. Vozidla prodávaná v rámci Das WeltAuto mají známou a doloženou servisní historii vč. kilometrového nájezdu, jasný původ a navíc jsou k nim poskytovány nadstandardní záruky a služby. U vozidel v Das WeltAuto je vždy prověřen technický stav, servisní historie, možné právní vady a stav tachometru. V nabídce mají přes 3000 vozidel s ověřeným stavem tachometru a stářím – vozy jsou často opatřeny certifikátem Cebia REPORT.

Bát se koupě ojetého vozu je tedy zbytečné, jestliže si předem vše prověříte. Koupit o pár tisíc dražší model u certifikovaného prodejce se vyplatí. Za opravy vozu, který je ve skutečnosti daleko starší a možná už byl i bouraný, byste totiž dali mnohem více.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!