Každý řidič čas od času překročí maximální povolenou rychlost. Je ale dobré mít na paměti to, že i to úplně minimální překročení rychlosti může být policií pokutováno. Faktem ale také je, že všechny policejní radary, ať ty ruční, tak ty v autech, mají jistou toleranci, která vám fakticky může ušetřit hodně peněz. Vysvětlíme si, jak to s tou tolerancí je a při jakých překročení rychlosti už jde o řidičák.

Každý policejní radar je před uvedením do provozu schvalován Českým metrologickým ústavem. Ten stanovil pro rychloměry užívané při kontrole dodržování pravidel silničního provozu nevyšší přípustnou chybu měření v toleranci ± 3 km/h při měření rychlostí menších nebo rovných 100 km/h a ± 3 % při měření rychlostí větších než 100 km/h. To může být pro řidiče ku prospěchu. Jak moc si vysvětlíme na následujících řádcích.

Přečtěte si také:  Zelená na semaforu neznamená vždy pokyn k okamžité jízdě. Červená naopak není zeď a někdy ji projet můžete

Mírné překročení rychlosti

Pokud řidič překročí v obci rychlost o 5 km/h a mimo obec o 10 km/h, dopustil se ještě malého překročení rychlosti. V tomto případě mu nehrozí žádné trestné body ani ztráta řidičáku. Na místě může za takový přestupek dostat od policie pokutu do 1000 Kč. Pokud by byl projednáván ve správním řízení, vyjde to až na 2500 Kč.

A co ona tolerance policejního měřidla? Do kategorie tohoto mírného přestupku spadne i ten, který jel i o více než 10 km/h mimo obec. Ovšem jen v případě, že mu bylo naměřeno 63 km/h. Pokud víc, už jde o dražší a hlavně bodovaný přestupek. A platí to i naopak. Pokud řidič v obci pojede 53 km/h, pokutu nedostane, protože po započítání odchylky jel vlastně 50 km/h.

Pozor na rychlost při předjíždění. Ani v tu chvíli ji totiž nesmíte překročit

Střední překročení rychlosti

Hranice překročení rychlosti v obci o maximálně 20 km/h a mimo obec o maximálně 30 km/h už pro řidiče znamená trestné body, ovšem ztrátu řidičáku ještě ne. Pokud je řidiči naměřeno překročení rychlosti v této kategorii, znamená to pro něj dva trestné body a na místě pokutu do 1000 Kč. Ve správním řízení pak až 2500 Kč.

Vysoké překročení rychlosti

Jakmile řidič překročí v obci rychlost o 20 km/h a mimo obec o 30 km/h (a více), dostává už se do poměrně závažných problémů. Krom toho, že se dočká tří trestných bodů do karty řidiče, nemine jej ani pokuta. Ta se na místě může vyšplhat až na 2500 Kč, ve správním řízení až na 5000 Kč. Navíc, spáchá-li tento přestupek dvakrát nebo vícekrát během 12 měsíců, přijde až na půl roku o řidičák.

Velmi vysoké překročení rychlosti

Poslední kategorií rychlostního přestupku je překročení rychlosti v obci o 40 km/ a více a mimo obec o 50 km/h a více. V tomto případě policie nemůže takové překročení řešit s řidičem na místě a rovnou jej posílá do správního řízení. Tam se řidič dočká pěti trestných bodů, pokuty až 10 000 Kč a také zákazu řízení až na rok.

A co pevný radar?

Častěji než fyzická policie vás snadno může změřit pevně umístěný radar. Pokud je v gesci policie, přijde provozovateli výzva, ve které určí nebo neurčí řidiče. Následně policie postupuje dle pravidel popsaných výše.

Přečtěte si také:  Na předvolání k vysvětlení přestupku stačí poslat e-mail a nikam nemusíte chodit. Má to ale jednu důležitou podmínku

Pokud vás změří radar ve správě města nebo obce, s největší pravděpodobností se dočkáte dopisu, ve kterém je rovnou vyčíslen finanční postih. Ten se většinou odvíjí výše vypsaných pokut, přičemž úřad fakticky nezajímá, kdo auto řídil. Prostě chce jen své peníze.

10 komentáře

 1. Dobrý den, jel jsem v noci a radar pro ukázání rychlosti (zpomal), mi na začátku obce ukázal 70Km v hodině a 3x na mě bliknul bílým světlem, hrozí mi pokuta?

 2. zdarvím,když jsem řídíl cizí auto,překročil rychlost v obci o 50km/h a změřil mě pouze pevný radar ,policie mě nezastavila.může se stát ,že přijdu o lejstra? vozidlo je meho táty ,tudíš nemůžu hrát mrtvého brouka.a nejsem žádný závodník ,jen jsem přehlídl značku měřený usek a jel rychlostí jako na obchvatu .tudíš kolem 100km/h.nikdy v životě jsem tudy nejel…díky

  • Ano, to se stát může. Jde o přestupek podle § 125c odstavce 1f) 2. Tento typ přestupku se automaticky projednává ve správním řízení a ukládá se za něj zákaz řízení na půl roku až rok. Za auto je sice odpovědný jeho majitel, ale ten musí vědět, kdo s ním kdy jezdí. Může sice využít osobu blízkou, ale tím pádem je odpovědnost opět na majiteli auta, ale správní orgán v takovém případě bude chtít řidiče zjistit. Obecně vykroutit se z tak velkého překročení rychlosti bude velmi složité.

 3. Radary ve správě měst a obcí („tedy ty co jsou na každém začátku kdejaké diry“) mají pouze informativní charakter a obec ani město nemá právo podle nich jakkoliv pokutovat. Tuto pravomoc má u nás jen státní a bohužel i městská policie. Správní orgán měst a obcí vás může pokutovat pouze na základě měření obdrzeneho pouze od již zmiňovaných dvou složek policie. „kde by jsme to byly kdyby kdejaka baba za stolem mohla podle e nějaké cedule kterou tam montovat bůh ví kdo rozhodovat o tom kolik jsem jel a jestli náhodou za to není trest smrti“.

  • Váš názor Michale platí pouze z části. Pokusím se o co nejstručnější vysvětlení.
   To co vy nazýváte „radarem ve správě obcí a měst na každém začátku kdejaké díry“ nejsou ve skutečnosti měřiče rychlosti, ale pouze informativní ukazatele rychlosti, které nejsou a ani nemohou být určené k měření a dokumentování přestupku a jejich kamery jsou z větší části atrapy, generátory blikání diod nebo pouze čtečky RZ.
   To co ovšem může sloužit obcím a městům k záznamu přestupků jsou systémy úsekového nebo okamžitého měření rychlosti, kde správu dat zajišťuje městská nebo obecní policie (stejně jako manuální okamžité měření rychlosti), které následně stejně jako republiková policie předává příslušnému správnímu odboru obce s rozšířenou působností ( pověřená obec) v jejímž obvodu se přestupek spáchá.
   A rozhodně jak píšete nemůže „kdejaka“ baba za stolem rozhodovat o tom kolik jste jel.

 4. Tak to je poprvé, co novináři zjistili, že radary mají povinnou toleranci a také, že musí být ověřeny ČMI.
  Zcela zde chybí informace o tom, že toto ověření každého jednotlivého radaru platí 1 rok a musí být platné v okamžiku měření. Nelze ho zajistit zpětně.
  Fízlové, co měří na ulici navíc musí mít toto ověření s sebou k nahlédnutí.
  Bez platného ověření ČMI je měření neplatné.

 5. Citace: „Do kategorie tohoto mírného přestupku spadne i ten, který jel i o více než 10 km/h mimo obec. Ovšem jen v případě, že mu bylo naměřeno 63 km/h.“

  Takže když tam, kde je dovoleno 90km/h pojedu 63km/h, tak je to jen mírný přestupek? Dobrý vědět:+)))

Přidat komentář