jelen-v-lese-skoda-kamiq-zvire-les-zver

Kamioňák hrdina se pokusil zachránit rodinu labutí z dálnice. Bohužel se nepovedlo

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zvíře v nouzi/Facebook - Ilustrační foto: Škoda - 24. 7. 2020


Upozorňujeme, že následující příběh z dálnice D5 nemá dobrý konec a slabší povahy by mohl rozrušit. Ukazuje to, co se bohužel na silnicích občas děje. Nicméně v tomto případě byl ten konec nešťastný úplně zbytečně.

Příběh labutí rodiny a jednoho hrdiny z kamionu se stal 17. července dopoledne. Řidič si všiml, že se na dálnici pohybuje labutí rodina. Ostatní řidiči kamionů začali v pravém jízdním pruhu zpomalovat a rozsvěcet varovné blinkry. Jeden z řidičů se rozhodl, že se pokusí labutě dostat z dálnice pryč. Zastavil se svým autem na sjezdu na Nýřany, oblékl si reflexní vestu a vystoupil. Pak to ale přišlo.

Jak zabránit srážce se zvěří? Odborníci radí, jak se chovat v kritických okamžicích

I přesto, že v pravém jízdním pruhu stála kolona kamionů s puštěnými varovnými blinkry a i přesto, že se kolem silnice pohyboval člověk v reflexní vestě, řidiči osobních aut v levém jízdním pruhu ani nezpomalili. Jeden z nich nakonec labutího samce a čtyři mláďata na místě zabil. Poslední mládě a zraněnou samici řidič kamionu hlídal v příkopu až do příjezdu policistů a záchranářů.

K případu se vyjádřil na facebooku David Melichar z Českého svazu ochránců přírody Plzeňska následovně: „Řidič kamionu hlídal až do mého příjezdu v příkopu samici s přeraženým křídlem a jedno mládě s rozdrcenou nohou. Než ji bylo možné naložit do auta samici, řidiči osobních vozidel opakovaně rozjížděli již přejetá mláďata. Následně na místo dorazila dálniční policie, sebrala mrtvého samce a seškrábla, co zbylo z mláďat ve středovém pruhu. Páté mládě to vzdalo při odjezdu z místa. Samice, jediná přeživší, byla převezena na Záchrannou stanici živočichů Plzeň. Již nikdy nevzlétne, bude jí zcela určitě amputováno křídlo a čeká ji osud v doživotní invaliditě.“

My jen dodáme. Dávejme pozor, co se kolem nás děje. Nemuselo jít o labutě, mohlo jít o lidské bytosti. Řidiči nevěděli, proč je u silnice člověk v reflexní vestě a proč kamiony zpomalují až do zastavení. Pospíchat se ne vždy vyplácí.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru