Nehoda opilé seniorky

Jsou situace, kdy pojišťovny odmítnou škodu zaplatit. A mají na to plné právo

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích, srovnejto.cz - Foto: Policie ČR - 25. 3. 2024


Můžete mít sebelepší pojistku, ale i tak snadno dojde k situaci, kdy vám pojišťovna odmítne škodu uhradit. Nebo pojistné plnění krátí. A dokonce se může stát, že škodu, kterou v rámci níže popsaných situací způsobíte, ještě budete muset zaplatit. Takzvané výluky mají pojišťovny různé, je proto dobré si důkladně přečíst smlouvu, kterou s pojišťovnou uzavíráte. Základní výluky jsou ale pro všechny stejné.

Pozor na alkohol a drogy

Naprosto jasnou situací, kdy vám pojišťovna odmítne uhradit jakoukoliv částku, je ta, kdy jste jako řidič pod vlivem alkoholu nebo drog. I přes sebelepší havarijní pojištění nikdy nedostanete ani korunu. A pokud způsobíte škodu jiným, bude jim sice vše od pojišťovny uhrazeno, pak vám ale bude vše vyúčtováno a vy budete muset škody hradit ze svého.

Pozor na to, že alkohol nesmíte požít ani po nehodě – až do doby provedení dechové či krevní zkoušky. Stejně se nahlíží na to, že se odmítnete podrobit zkoušce na alkohol a jiné návykové látky,“ zdůrazňuje pojišťovací společnost srovnejto.cz.

Nehoda mimo pozemní komunikaci

Takové nehody jsou takzvaně k vzteku, byť se stávají. Je jedno, jestli k nim dojde na polní cestě, na zahradě, nebo na soukromém pozemku v areálu firmy. Právě taková místa jsou z plnění pojištění často vyloučena a pojišťovny vám škodu nemusejí uhradit. „Často je obtížné rozlišit, kdy se ještě jedná o veřejnou komunikaci. Areály firem za závorou nebo parkoviště u supermarketů sice jsou soukromým pozemkem, ale pokud se na nich používá dopravní značení, považují se za pozemní komunikaci,“ vysvětluje srovnejto.cz.

Stejný problém ale může nastat i na lesních cestách, kde řidiči často parkují, když jedou třeba na houby nebo borůvky. V tomto případě si navíc dávejte dobrý pozor, zda neparkujete tam, kde je to zakázáno. Snadno byste totiž kromě poškození museli řešit i pokutu od policie. 

Zelenou kartu sice nebude povinné vozit s sebou, ale z auta ji raději nevyndavejte. U nehody se bude hodit

„Některým pojišťovnám ale na místě nehody nezáleží a nehodu posuzují stejně, jako by k ní došlo na pozemní komunikaci. To platí třeba pro ČSOB pojišťovnu nebo Kooperativu. Jiné pojišťovny naopak uvádí jízdu mimo silnici jako jasnou výluku v pojistných podmínkách – například Direct,“ doplňuje srovnávač. A velký pozor také dejte například při nelegálních automobilových akcích, byť se konají na silnici.

Na pojištění ale můžete zapomenout také v prostoru závodních okruhů, polygonů, ale i při dalších zážitkových a testovacích jízdách, kdy řidič není povinen dodržovat pravidla silničního provozu.

Technický stav či zabavený řidičák

Kromě výše uvedeného se pojišťovnám nikdy nebude líbit, když způsobíte škodu ve chvíli, kdy máte zabavený řidičák. Pojišťovna neuhradí škodu ani v případech, kdy vozidlo není technicky způsobilé k bezpečnému provozu na pozemních komunikacích nebo nemá platnou technickou kontrolu. Nicméně v takových situacích musí pojišťovna prokázat, že technický nedostatek byl v příčinné souvislosti se vznikem nehody a následnou škodou. „Typickým příkladem je jízda na letních pneumatikách v zimě. Pokud na sněhu nedobrzdíte a nabouráte auto před sebou, pravděpodobně se prokáže, že příčinou byly právě nevhodné pneumatiky. Pojišťovna tedy uhradí škodu poškozenému, ale následně ji po vás bude vymáhat,“ vysvětluje srovnejto.cz.

A stejně to bude fungovat třeba ve chvíli, kdy máte na autě jiný rozměr kol a pneumatik, než je zapsáno v techničáku. Pojišťovně se to sice líbit nebude, ale v případě nehody bude muset prokázat příčinnou souvislost s nehodou.

Problémy s pojišťovnou můžete mít i ve chvíli, kdy budete mít špatně upevněný náklad, který způsobí škodu nebo zranění. Ale i ve chvíli, kdy auto nezajistíte proti samovolnému rozjetí. A to je mimochodem i přestupek, za který hrozí od policie pokuta až 2500 Kč.

Bonusy a malusy sbírá každý řidič. Propisují se do ceny povinného ručení, bohužel i negativně

Nezavoláte policii

V Česku platí, že policii k nehodám musíme volat jen v přesně stanovených případech. Většinu si zvládneme se záznamem o nehodě vyřešit sami mezi sebou. Ale pozor. Jakmile dojde k nehodě, při které je ze zákona povinné volat policii a vy to neuděláte, může mít pojišťovna oprávněný problém škodu uhradit v plné výši. Ano, přítomnost policie bude znamenat pokutu, ta se ale vyplatí více než případné krácení plnění od pojišťovny.

Policii vždy volejte ve chvíli, kdy dojde ke škodě na majetku třetích osob (ploty u domů, dopravní značky, sloupy…), škoda zjevně přesahuje 100 000 Kč, kdy je někdo zraněný nebo usmrcený, při úniku provozních kapalin, když srazíte zvěř, ale i ve chvíli, kdy se s druhou stranou nemůžete dohodnout.

„V ostatních případech stačí vyplnit záznam o dopravní nehodě. Ten musí podepsat oba účastníci nehody a shodnout se na zavinění. Nesmí chybět žádné důležité údaje. Jinak opět hrozí, že bude pojišťovna plnění krátit. Nikdy nespoléhejte na tvrzení viníka nehody, že se vyplňováním formuláře nemusíte zdržovat a že událost sám nahlásí. Jakékoliv zpětné prokazování viny je často nemožné, pokud viník nenahlásil nehodu,“ upozorňuje srovnejto.cz. A nezapomínejte, že policii je nutné volat vždy také v případě vandalismu nebo krádeži auta.

Velký pozor pak dejte na nepravdivé uvádění a popis škod. Možnost přidat do aktuální škodné události poškození, která už ale na autě máte půl roku je sice lákavá, ale málokdy dopadne dobře. Pojišťovny spolupracují s vyšetřovateli a detektivy, kteří takový pokus o podvod velmi rychle odhalí. A pokud o podvod je navíc i trestný čin.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění



TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

2 názory na “Jsou situace, kdy pojišťovny odmítnou škodu zaplatit. A mají na to plné právo”

  1. prosil bych autora aby si pro příště nastudoval pojistné podmínky jak pro havarijní pojištění tak pro pojištění odpovědnosti z provozu mot.vozidel(vulgárně povinné ručení) a přestal míchat páté přes deváté.
    Dovolím si mimo jiné tvrdit že pojišťovny za alkohol při havarijním pojištění krátí plnění nikoliv odmítají.

    1. To není úplně pravda. V případě nehody z POV pojišťovny uplatňují postih na pojistníka, případně i řidiče, pokud k tomu dá pojistník součinnost. Jinak co dělat po nehodě je dobře popsané třeba tady https://flotily.cz/rady.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru